Victoria Traian și Viitorul Șuțești se întâlnesc în finala Cupei României, faza județeană

* în semifinale, Victoria Traian a câștigat cu 2-1 meciul cu Viitorul Cireșu * Viitorul Șuțești s-a impus cu 7-1 în partida cu Daous Dava Brăila

La fel ca și în disputa din turul campionatului, cea din Cupa României, faza județeană, dintre Viitorul Cireșu și Victoria Traian, a fost una spectaculoasă, cu perioade de dominare pentru fiecare combatantă, asta deși terenul a fost îmbibat cu apă și a pus mari probleme jucătorilor ambelor formații. Singurul lucru pozitiv a fost că pe parcursul meciului nu a mai plouat.

Victoria Traian a deschis repede scorul, în minutul 6, prin Goleanu, după o centrare perfectă, de pe dreapta, a lui Drăguț. Replica celor din Cireșu a venit după numai 4 minute. Alin Radu a fost faultat în suprafața de pedeapsă de Preda, arbitrul de centru, Marius Marchidanu, a arătat punctul cu var, iar Moldoveanu a înscris și a restabilit egalitatea, min. 10: 1-1.

Goleanu putea realiza “dubla” în minutul 22, dar mingea trimisă de el, cu capul, a trecut puțin peste transversală. Olaru s-a remarcat în minutul 29, la șutul lui Pungă. Ultima fază importantă a primei reprize s-a derulat în minutul 38, o acțiune colectivă a oaspeților la capătul căreia mingea șutată de Mogoș a lovit încheietura barelor porții apărate de G. Matei.

Victoria Traian a beneficiat de o lovitură liberă în minutul 60, de la 20 de metri, dar mingea șutată de Costel Roșu a trecut razant cu transversala porții gazdelor.

Au urmat câteva minute de “foc” la poarta lui Olaru dar fără rezultat pe tabela de marcaj. Stelian Nicoliță, într-un duel cu Olaru, a șutat la colțul scurt dar portarul celor din Traian a deviat mingea în corner. După executarea loviturii de colț a fost rândul lui Niță să-l încerce pe portarul oaspeților, însă experimentatul Olaru a avut din nou un reflex foarte bun. Olaru s-a mai evidențiat și la șutul lui Mihai Popa din minutul 71.

Cu cinci minute înainte de finalul reprizei a doua, Victoria Traian a beneficiat de o lovitură liberă, un corner ceva mai scurt, Bîrlădeanu a centrat în fața porții, iar Cîmpeanu a marcat și a trimis-o pe Victoria Traian în finala Cupei României, faza județeană .

Viitorul Ciresu: G. Matei - Mocanu, Drezaliu, V. Baciu, Spînu - Niță, Percă, Moldoveanu, A. Radu - Pungă, S. Nicoliță .

Rezerve: Gheorghică, Grecu, M. Popa, Dumitru, V. Ion, Roșu, S. Matei.

Victoria Traian: Olaru - Drăguț, Stănciulescu, Preda, B. Dumitru - C. Roșu,

Bîrlădeanu, Ursu - I. Șerb ă nescu, Goleanu, Mogoș.

Rezerve: Dinu, Buzatu, Cîmpeanu, Zăgan, Căldăruș, Balaban, Cireașă .

În cea de a doua semifinală, Viitorul Șuțești s-a impus cu 7-1 în partida cu Daous Dava Brăila, după un joc la discreția actualului lider din Liga a IV-a. Golurile echipei Viitorul Șuțești au fost marcate de Chihaia (min. 13), V. Ioniță (min. 22), Andrei Crăciun (min. 33, 43, 45), Cristea (min. 65), Matei (min. 88). Cătălin Dima a înscris golul formației Daous Dava Brăila.