Victoria Traian și ACSC Cazasu sunt finalistele Cupei României – faza județeană Brăila

* Victoria Traian a câștigat cu 5-0 semifinala cu Voința Vișani * ACSC Cazasu s-a impus cu 2-1 în partida cu Viitorul Cireșu

Sâmbăta trecută, la Făurei și la Plopu s-au desfășurat cele două semifinale ale Cupei României – faza județeană Brăila, iar la finalul lor și-au asigurat biletele pentru finală Victoria Traian, care s-a impus cu 5-0 în partida cu Voința Vișani și ACSC Cazasu, care a câștigat cu 2-1 disputa cu revelația competiției, Viitorul Cireșu.

Meciul de dimineață de la Făurei, Voința Vișani – Victoria Traian, a fost interesant doar în repriza a doua, când au apărut ocaziile dar și golurile. Emanuel Moldoveanu a deschis scorul pentru Victoria Traian în minutul 46, apoi au urmat două imense ocazii ale celor de la Vișani, ambele ratate de Grozea. Și cum ocaziile se răzbună, echipa din Traian și-a majorat avantajul la 2-0, în minutul 57, după reușita lui Ghețu. A urmat un hat trick semnat de Ciocan (min. 58, 72, 74) și Victoria Traian s-a impus cu 5-0.

Meci de Liga a III-a la Plopu

Partida de după-amiază, de la Plopu, organizată ireproșabil de clubul Voința Plopu, a fost una spectaculoasă, iar ocaziile s-au succedat la ambele porți. Viitorul Cireșu putea deschide scorul la câteva secunde de la startul partidei, însă Mihai Popa a ratat un penalty. ACSC Cazasu putea marca în minutul 26, prin Ionuț Matei, însă mingea șutată de atacantul celor de la Cazasu a fost deviată în corner, de portarul G. Matei. După numai un minut, pe contraatac, Robert Ionașcu a rămas singur cu portarul și a trimis mingea la colțul lung, iar Viitorul Cireșu a deschis scorul în minutul 27. Prima repriză se putea încheia la egalitate însă Pavelescu și Custură nu au reușit să-l învingă, în aceeași fază, pe G. Matei. Repriza a doua a început furtunos. Pârlițeanu a egalat în minutul 47 însă două minute mai târziu Alexandru Popa a șutat înșelător la colțul scurt, iar Drăgan a reușit, in extremis, să evite golul. În minutul 51, a fost rândul portarului G. Matei să se evidențieze în fața lui Pârlițeanu. Percă (min. 56) și-a trecut în cont o imensă ratare, din doar 4 metri, iar două minute mai târziu, Neguțu Cazan a rămas singur cu portarul Viitorului, dar acesta a parat mingea. Văceanu a irosit două mari șanse de a marca în minutele 59 și 77. ACSC Cazasu a preluat inițiativa și în minutul 87 a marcat un gol spectaculos prin Ionuț Matei. Putea fi 3-1 pentru ACSC Cazasu dar Matei a trimis mingea în bară, astfel că partida s-a încheiat cu victoria la limită, 2-1, a echipei ACSC.