Victoria Traian şi Viitorul Ianca au obţinut victorii la limită

În prima manşă a semifinalelor Cupei României la fotbal - faza judeţeană, echipele care au evoluat pe teren propriu au obţinut victorii la limită, ceea ce presupune că finalistele se vor decide abia după partidele retur, de miercurea viitoare. După aceste meciuri toate cele patru semifinaliste au şanse egale de a accede în ultimul act al competiţiei organizate de AJF Brăila.
Victoria Traian s-a impus cu 2-1 în disputa cu Pandurii Tudor Vladimirescu graţie golului înscris de Pârliţeanu, cu două minute înainte de finalul partidei. Meciul a fost unul plăcut ochiului, cu situaţii de o parte şi de alta. Gazdele au deschis scorul în minutul 30 prin Valentin Durbacă, însă golgeterul oaspeţilor, Jianu, a restabilit egalitatea la 14 minute de la reluare. Partida de pe Ştefan Vrăbioru dintre Viitorul Ianca şi Stanriz Stăncuţa a fost una la fel de echilibrată, cu toate că formaţia gazdă evoluează în Liga a IV-a iar cea din Stăncuţa în Liga a V-a. Gazdele au deschis scorul la prima mare ocazie de poartă prin Sterpu (min. 39) însă şi Stanriz Stăncuţa a ratat o mare şansă de gol în finalul primei reprize, când mingea şutată de Liviu Pisică s-a oprit în bara porţii gazdelor. Până la finalul jocului ocaziile au alternat de la o poartă la alta însă tabela a rămas nemodificată.