Victor Ilie, câștigător al maratonului din Malta

• atletul brăilean a câștigat cursa la categoria plus 70 de ani • a fost a 332 -a competiție bifată de acesta • este atletul cu cele mai multe maratoane în palmares • la maratonul din acest an au mai participat doi brăileni, Costel Mărgărit și Florica Perianu

La ediția 2023 a maratonului care se organizează în Malta, brăileanul Victor Ilie s-a clasat pe primul loc la categoria de vârstă plus 70 de ani.

Atletul cu cele mai multe maratoane bifate din România, Victor Ilie, și alți doi brăileni, Costel Mărgărit și Florica Perianu s-au regăsit printre cei aproximativ 450 de concurenți care au încheiat competiția.

“Pentru mine a fost a treia prezență la acest maraton. În acest an, startul s-a dat dimineață, de la cetatea Mdina, fosta capitală a Maltei, iar traseul a fost format din mai multe bucle în jurul acesteia, am trecut prin Valletta și finalul acestei curse a fost la Sliema. Dimineață a fost frig, a bătut vântul, ceea ce ne-a adus o ventilație foarte bună în timpul alergării, dar după trei ore temperatura a crescut la 20-21 grade. Dintre cei trei brăileni prezenți la start doar eu am urcat pe podium. Nu m-a interesat în mod special să realizez un timp bun, ci să-i depășesc pe cei care concurau la categoria mea de vârstă. Am câștigat la categoria plus 70 de ani, pe locul al doilea s-a clasat un sportiv din Țara Galilor iar pe al treilea un italian. La final am fost prezentat publicului prezent, a fost un moment emoționant”, ne-a declarat Victor Ilie.

Maratonistul brăilean a mai adăugat că a petrecut o săptămână frumoasă în Malta, unde a avut șansa să fie însoțit de o româncă, aflată acolo la muncă.

“De data aceasta am stat o săptămânâ și în fiecare zi am vizitat câte ceva. Am avut ca ghid o româncă și aceasta ne-a arătat multe locuri minunate, renumite destinații turistice”, a mai precizat maratonistul brăilean.