Campionatul de Minifotbal Brăila

Valraz a câștigat derby-ul cu Amicis și este pe podium

• FC Buzăului și Pretenașii &Keleș Auto merg cap la cap și după etapa a 14-a

În weekend-ul trecut s-au desfășurat meciurile din cadrul etapei a 14-a a Campionatului de Minifotbal Brăila, rundă în care cel mai important meci a fost cel dintre Amicis și Valraz. Derby-ul rundei s-a desfășurat într-o notă de fair play, cu multe ocazii de ambele părți. Valraz s-a impus în final cu 5-3, remarcații acestei partide fiind Georgel Pungă, de la Amicis și Alexandru Colniceanu, autor a două goluri, de la Valraz.

PNT Brăila, cu Valentin Ion în mare formă, a câștigat detașat, 6-0, partida cu Inter.

Prin victoria obținută în această etapă, 12-10 cu Juventus, Juventus Old-Boys a urcat pe locul al patrulea în clasament, profitând și de înfrângerea celor de la Amicis.

Liderul, FC Buzăului, a fost condusă la pauză cu 2-1 de penultima clasată, Sporting, însă în repriza a doua a înscris 6 goluri și s-a impus cu 7-3. Sergiu Simion și Adrian Manole au înscris câte 2 goluri pentru liderul campionatului.

Un scor categoric, 9-2, a obținut și campioana en-titre, Pretenașii&Keleș Auto, în fața celor de la Galaxy. Remarcatul partidei a fost Emanuel Moldoveanu.

Steaua Dunării a condus până la pauză în disputa cu FC Brăila, însă a pierdut partida la limită.

Riders își continuă parcursul bun, iar prin victoria categorică cu 11-3, în fața celor de la Liverpool, a urcat pe locul al șaptelea. Marian Gologan și Neguțu Cazan sunt jucătorii care s-au remarcat în această partidă.

Cristian Mitrea (FC Buzăului) a fost declarat portarul etapei, iar titlul de golgheter i-a fost atribuit lui Ioan Șerbănescu (Juventus), autor a 7 goluri. Cel mai frumos gol a fost înscris de Răzvan Băcanu (Steaua Dunării).