Valraz a câștigat cu 2-0 derby-ul cu Pretenașii & Keleș Auto

• FC Buzăului revine în postura de lider, după doar o etapă • Vali Radu a fost desemnat cel mai bun portar, Angelică Iordăchie a marcat cel mai frumos gol al rundei, iar cu cinci reușite, Ionuț Tănase a fost golgheterul rundei a 19-a

Etapa și surpriza în Campionatul de Minifotbal Brăila. Dacă în runda a 18-a Valraz a ținut-o în șah și a remizat cu liderul de atunci, FC Buzăului, iar Pretenașii & Keleș Auto a preluat șefia clasamentului, în etapa a 19-a Valraz a învins cu 2-0 noul lider, iar FC Buzăului a revenit pe primul loc.

Derby-ul rundei a început în nota de dominare a campionilor en-titre, însă apărarea celor de la Valraz, condusă excelent de portarul Vali Radu, s-a descurcat fără reproș. Cu două minute înainte de finalul partidei, Vali Dumitrana a relizat “dubla”, iar Valraz s-a impus cu 2-0.

FC Buzăului a condus la pauză 3-1, însă a obținut o victorie cu emoții, 6-5, în fața echipei de pe locul al 9-lea, FC Liverpool, care a avut o mare ocazie de a egala, în ultimul minut de joc. Sergiu Simion a reușit un hat-trick pentru liderul campionatului.

Juventus Brăila a început în forță partida cu Steaua Dunării, iar la pauză conducea cu 5-0. În repriza a doua, oaspeții au revenit în joc și au redus din diferență, însă Juventus a mai înscris de patru ori și s-a impus cu 9-4. Golgheterul campionatului, Ioan Șerbănescu Ioan, a reușit o “dublă”.

După patru înfrângeri la rând, FC Brăila a obținut o victorie meritată, 12-6, în partida cu Galaxy. MVP-ul partidei a fost Ionuț Tănase (FC Brăila), care a punctat de cinci ori.

Riders a continuat parcursul bun din acest campionat cu o victorie, 5-3, în disputa cu PNT, cel mai bun jucător fiind Marian Gologan, de la echipa învingătoare, cu două reușite.

Sporting a ținut piept doar o repriză experimentaților jucători de la Juventus Old-Boys, iar scorul la pauză, 1-1, reflectă acestă afirmație. În repriza a doua, cele două execuții ale lui Mihai Anghel au făcut diferența și au tranșat victoria în favoarea echipei Juventus Old-Boys.

Georgian Chihaia, Silviu Crăciun și Alexandru Balaban au înscris câte o “dublă” în victoria clară, 9-2, obținută de Amicis, în disputa cu cei de la Inter.

Bornele etapei: Vali Radu (Valraz) desemnat cel mai bun portar (Valraz), Angelică Iordăchie (Galaxy) a fost creditat cu cel mai frumos gol al rundei, iar cu cinci reușite, Ionuț Tănase (FC Brăila) a fost golgheterul rundei a 19-a.

Podiumul după etapa a 19-a: 1. FC Buzăului 48 puncte, 2. Pretenașii & Keleș Auto 47 puncte, 3. Valraz 43 puncte.