Vali Robu, hat trick și pasă de gol pentru Dacia Unirea

• formația brăileană s-a impus cu 5-1 în restanța cu ACS Hamangia Baia • Ghiță și Altay au marcat celelalte două goluri ale echipei brăilene • Dacia Unirea se află pe locul al doilea în Seria a II-a

Trei partide disputate în sezonul competițional 2023-2024 al Ligii a III-a, trei victorii pentru Dacia Unirea. Rezultate greu de anticipat înaintea startului competiției, un sezon în care formația pregătită de Marian Samuilă și Adrian Baldovin a aflat că va juca în continuare în acest eșalon cu doar câteva zile înaintea începerii turului.

Dacia Unirea le-a oferit suporterilor în restanța cu ACS Hamangia Baia un spectacol agreabil, cu multe goluri. Echipa fanion a orașului a marcat cinci goluri, Vali Robu fiind din nou eroul gazdelor, însă tot el a irosit alte două mari ocazii, singur cu portarul advers.

Cel puțin în repriza a doua, toate acțiunile echipei brăilene au fost urmate de aplauze din partea spectatorilor. Ba mai mult, la finalul jocului, tinerii din galerie au scandat “Faceți loc, faceți loc, Dacia pe primul loc”.

După restanța de marți, formația de la Dunăre a acumulat 9 puncte și ocupă locul al doilea în Seria a II-a, după Metalul Buzău, pentru că are un golaveraj inferior.

Dacia Unirea a irosit prima șansă de a deschide scorul în minutul 3, când Vali Robu a rămas singur cu Mirică, a șutat la colțul lung, însă portarul oaspeților a deviat mingea în corner.

Cu un joc agresiv în jumătatea adversă, Dacia Unirea a controlat în permanență mijlocul terenului și în minutul 20 a trecut din nou pe lângă deschiderea scorului. Amaechi a centrat din corner, însă Amara a trimis mingea, cu capul, peste transversală. Vali Robu (min. 26) i-a încântat pe brăileni cu o foarfecă pe spate, dar și de data aceasta mingea a ocolit poarta.

Dominarea echipei gazdă s-a concretizat în minutul 32, când Sava a întors mingea la Vali Robu care a marcat un eurogol, șut din întoarcere sub transversală iar Dacia conducea cu 1-0.

Doar șase minute a durat bucuria formației brăilene pentru că Vasile Căbuz a restabilit egalitatea, min 38: 1-1.

La patru minute de la reluare, Vali Robu a irosit cea de a doua mare ocazie avută până în acel moment de echipa gazdă.

Conform cursului jocului, în minutul 54 Dacia Unirea a trecut în avantaj, 2-1, grație reușitei lui Vali Robu. După ce a reușit “dubla”, Vali Robu a fost coautor la golul marcat de Ghiță și era 3-1 pentru gazde.

Dacia Unirea a continuat să atace și, până la finalul partidei, a mai înscris de două ori prin Vali Robu (min. 68), care în felul acesta a marcat un hat trick, și prin Altay (min. 45 plus 3) care a recepționat mingea după ce colegul său, Eloh, a trimis-o în bară.

Dacia Unirea: Moisoiu – Sava, Gomez, Israel, Eloh – Boroșu (min. 52: Ghiță), Mendez, Amaechi (min. 76: Duțu), Răileanu (min. 76: Altay) – V. Robu (min. 83: Kolade), Toure (min. 83: Koko).