Valeriu Ilie s-a clasat pe locul al doilea la “Cupa CELCO”

* un turneu de tenis de câmp care s-a disputat pe terenurile din cadrul complexului Tenis Club Idu Mamaia * Valeriu Ilie a disputat un meci demonstrativ cu Stere Halep

După Internaționalele de la Mamaia, tenismenul brăilean Valeriu Ilie a luat startul și la cea de a XII-a ediție a “Cupei CELCO”, la tenis de câmp, eveniment care a avut loc în perioada 9-12 septembrie, pe terenurile din cadrul complexului Tenis Club Idu Mamaia. O competiție care s-a desfășurat numai la dublu cu premii totale în valoare de 3200 euro. Pe lângă faptul că s-a clasat pe locul al doilea, la categoria de vârstă plus 65 ani, Valeriu Ilie a avut onoarea să dispute un meci demonstrativ, la finalul turneului, în compania lui Stere Halep, tatăl Simonei Halep.

“După meciul meu din semifinale l-am cunoscut pe tatăl Simonei, Stere Halep, care tocmai jucase o partidă, tot la dublu. Acesta a făcut pereche cu Daniel Dobre, antrenorul campioanei noastre. La scurt timp după ce ne-am cunoscut și a aflat palmaresul meu, Stere mi-a propus să jucăm un meci demonstrativ. Am câștigat eu primele două ghemuri, l-am pierdut pe al treilea și am încheiat jocul, pentru că urma să se desfășoare festivitatea de premiere și mulți dintre participanți doreau să plece acasă. Am primit cadou un tricou de-al Simonei și

m-am bucurat foarte mult”, ne-a declarat Valeriu Ilie.

În semifinale, la categoria plus 65 ani, Valeriu Ilie și C. Dan (Constanța) au câștigat în două seturi, 6-4, 6-3, meciul cu Nicu Bordea, Florin Bucur, ambii din Constanța.

În finală, Bebe Almăjan (București), Mihai Geantă (Slobozia) au câștigat meciul cu Valeriu lie și C. Dan în trei seturi, 7-5, 4-6, 10-6.

“A fost un turneu foarte bine organizat și cu premii atractive. Finala a fost disputată, am fost conduși cu 1-0 la seturi, am egalat, dar am pierdut în super tiebreak. Puteam câștiga și noi, a fost un meci spectaculos care a ținut 2 ore și jumătate”, a explicat Valeriu Ilie.

Tot la cea de a XII-a ediție a “Cupei CELCO”, brăilenii Cătălin Condei și Cristi Velev s-au clasat pe locul al treilea la categoria de vârstă plus 55 ani.