Valeriu Ilie, laureat la Trofeul Simba-Invest 2022

* brăileanul l-a învins în finală, cu 6-0, 6-3, pe Ion Crăciun * este cel de-al doilea turneu câștigat la simplu în acest an

Tenismenul brăilean Valeriu Ilie a repurtat cel de-al doilea succes al său la simplu, în anul 2022, locul întâi la Trofeul Simba-Invest de la Bacău, competiție ITF rezervată sportivilor seniori și veterani.

A fost un turneu cu aproximativ 60 de tenismeni la start, derulat pe terenurile de tenis de la SCM Bacău, iar câștigătorii au primit 200 de puncte în ierarhiile internaționale.

În semifinalele categoriei plus 60 de ani, Valeriu Ilie s-a impus în minimum de seturi, 6-3, 6-3, în meciul cu Ion Budeanu.

Brăileanul a avut o prestație foarte bună și în finală, reușind săștige, tot în două seturi, 6-0, 6-3, disputa cu Ion Crăciun.

Valeriu Ilie a jucat și la dublu, însă la o categorie de vârstă mult mai scăzută, 60 de ani, unde a pierdut încă din primul tur.

“Turneul a fost foarte bine organizat, premii destul de bune, însă căldura ne-a fost principalul adversar, unul redutabil. La simplu nu am avut probleme, am câștigat, însă la dublu nu am putut emite pretenții pentru că organizatorii au propus doar anumite categorii de vârstă. Eu am avut ca partener un tenismen din Ungaria, a trebuit să jucăm cu adversari mult mai tineri și nu am avut nicio șansă”, ne-a declarat Valeriu Ilie.