Valeriu Ilie, dublu campion național la tenis de câmp

* tenismenul brăilean a cucerit cele două titluri la categoria de vârstă peste 65 de ani * la naționalele de la Galați au participat 130 de tenismeni din țară

Cel mai mai bine clasat tenismen veteran brăilean la nivel național, Valeriu Ilie, a reușit săptămâna trecută să câștige la Galați titlurile naționale, la simplu și la dublu. Brăileanul a bifat astfel cel de-al șaptelea titlu național la simplu și al 16-lea la dublu, însă Valeriu Ilie a mai fost de 16 ori vicecampion național la simplu și de trei ori medaliat cu argint la dublu.

În perioada scursă din anul 1994 și până în prezent, tenismenul brăilean a câștigat la simplu 94 de turnee, de 43 de ori s-a clasat pe locul al doilea și de 25 de ori pe poziția a treia. Da dublu a câștigat 32 de turnee, tot de atâtea ori a ocupat locul secund, iar de 26 de ori a ocupat poziția a treia. Un palmares impresionant, care i-a conferit șansa de a fi în top 3 la toate categoriile de vârstă la care a concurat până acum.

La naționalele de la Galați, o competiție cu 130 de tenismeni la start, Valeriu Ilie a trecut în două seturi, 6-1, 6-1, la simplu, de Ioan Șonea din Alba Iulia. În finală, tenismenul brăilean a avut nevoie tot de două seturi, 6-3, 6-1, în partida câștigată în fața bucureșteanului Vasile Vespan, pentru a intra în posesia titlului național la categoria de vârstă peste 65 de ani.

La dublu, Valeriu Ilie și Titus Mihalache s-au impus în semifinale cu 6-0, 6-2, în fața lui Emeric Szakacs (Alba Iulia), Lucian Mihăilescu (Arad).

Perechea brăileană Valeriu Ilie – Titus Mihalache a dispus tot în două seturi, 6-2, 6-0, în finală, de bucureștenii Vasile Vespan, Marin Popa.

Câștigătorii au primit premii în bani, cupe, diplome și tricouri de campioni naționali.

A fost o competiție foarte bine organizată, cu meciuri spectaculoase și cu premii frumoase. Mă bucur enorm că am reușit să devin dublu campion național, este o recompensă pentru munca depusă de-a lungul timpului. Este al 7-lea titlu la simplu și al 16-lea la dublu”, ne-a declarat Valeriu Ilie.