Valeriu Ilie, dublu campion la Corneliu Idu Trophy

* Valeriu Ilie a câștigat atât proba de simplu cât și pe cea de dublu la plus 65 ani * după acest turneu, actorul Horațiu Mălăele ar putea deveni partener de dublu cu tenismenul brăilean * Cătălin Condei s-a clasat pe locul al treilea la simplu, la plus 50 ani

La ediția 2022 a turneului internațional de tenis de câmp de la Mamaia, Corneliu Idu Trophy, turneu ITF de gradul 2, cu 400 de puncte puse în joc, campionul brăilean Valeriu Ilie a câștigat atât proba de simplu cât și pe cea de dublu, unde în semifinale l-a avut ca adversar pe cunoscutul actor Horațiu Mălăele, un posibil coechipier pentru brăilean la turneele de dublu la care va participa în această lună.

La simplu, în semifinale, Valeriu Ilie a trecut în două seturi, 6-3, 6-3, de Ion Budeanu. În ultimul act al acestui turneu de simplu, la categoria de vârstă plus 65 de ani, Valeriu Ilie a obținut o victorie categorică, 6-0, 6-1, în partida cu bucureșteanul Vasile Vespan.

La dublu, Valeriu Ilie și Ion Crăciun au învins în semifinale, cu 6-1, 6-2, perechea Horațiu Mălăele, Traian Voicu. În finală, Ilie și Crăciun au obținut, de asemenea, o victorie ușoară, 6-0, 6-4, în disputa cu perechea Constantin Bologa, Vladimir Tudor.

“A fost, ca de obicei, un turneu foarte bine organizat din toate punctele de vedere. Totul a fost la superlativ. Cu acest prilej l-am cunoscut pe actorul Horațiu Mălăele. Acesta a avut o prestație foarte bună în meciul cu noi, partenerul nu l-a ajutat deloc în acel meci. Am schimbat câteva impresii și este posibil ca la unul dintre turneele următoare să jucăm împreună la dublu”, ne-a declarat Valeriu Ilie.

Tot la acest turneu, un alt brăilean, Cătălin Condei, s-a clasat pe locul al treilea la simplu, la categoria plus 50 ani.