Valeriu Ilie continuă seria succeselor

* tenismenul brăilean a câștigat “Politehnica Tennis Cup” la simplu și a disputat finala de dublu la plus 65 ani * Dumitru Grigore s-a clasat pe locul al doilea la simplu și a câștigat proba de dublu

În urmă cu câteva zile, la București, s-a desfășurat un turneu de tenis de gradul al 4-lea ITF, Politehnica Tennis Cup, la care doi brăileni au reușit să dispute finalele de simplu și de dublu, la categoriile de vârstă la care au concurat.

La plus 65 de ani, Valeriu Ilie a câștigat trofeul pus în joc la simplu. Multiplul campion brăilean s-a impus în semifinale, în două seturi, 6-2, 6-1, în partida cu gălățeanul Ghiță Lungu, iar în finală l-a învins pe eternul său rival, bucureșteanul Vasile Vespan cu 6-1, 7-5.

La dublu, Valeriu Ilie și Bebe Almăjan  au trecut în sferturi cu 6-0, 7-5, de perechea Constantin Coraru, Dan Sturjoi, apoi i-au învins în semifinale, cu 6-4, 6-1, pe Doru Ionescu și Valeriu Scurtu. Ilie și Almăjan au pierdut însă finala disputată cu perechea Rojer Gheorghe, Constantin Merca, 4-6, 6-4, 11-13.

“A fost un turneu foarte bine organizat, cu premii frumoase. Nu s-au acordat premii în bani ci lucruri foarte bune de la o firmă importantă, cam în jur de 100 de euro a fost recompensa acordatăștigătorilor. Am câștigat proba de simplu și nici nu mă gândeam că voi pierde la dublu, dar am pierdut în super tie-break. Au fost doar 73 de jucători pentru că mulți au preferat să se odihnească înaintea turului internațional de la Mamaia”, ne-a declarat Valeriu Ilie.

Tot la acest turneu, la categoria plus 60 ani, un alt jucător brăilean, Dumitru Grigore, s-a clasat pe locul al doilea la simplu și a câștigat proba de dublu.