Valeriu Ilie a câştigat turneul de tenis de la Adjud

• tenismenul brăilean a pierdut finala de simplu de la Suceava • “Am tratat ceva mai lejer anumite momente din timpul partidei şi acest lucru m-a costat în finala de la Suceava”, a declarat Valeriu Ilie

Tenismenul veteran brăilean Valeriu Ilie a câştigat finala de simpu, la categoria plus 60 de ani, la Cupa Metcon Adjud, competiţie care a avut loc în perioada 13-16 iulie şi la startul căreia s-au aliniat 40 de tenismeni. În semifinale, Valeriu Ilie l-a învins în două seturi, 6-1, 6-3, pe Vasile Damasachin din Bacău, iar în finală s-a impus cu 6-1, 7-5, în faţa bucureşteanului Vasile Vespan.

O săptămână mai târziu, Valeriu Ilie şi Vasile Vespan s-au întâlnit din nou, în finala turneului de simplu de la Suceava, Memorialul Ilie Mironescu, iar bucureşteanul şi-a luat revanşa. Vespan s-a impus în trei seturi, 6-3, 3-6, 10-7 la Suceava. În semifinale, tenismenul brăilean Valeriu Ilie îl învinsese, cu 6-1, 6-0, pe Marin Popa din Bucureşti.

La Suceava am pierdut finala în super tie-break, am tratat ceva mai lejer anumite momente din timpul partidei şi acest lucru m-a costat. Îmi pare rău că nu am câştigat dar mă voi revanşa, sper, în următoarele meciuri cu acest adversar. Ambele turnee la care am participat au fost foarte bine organizate. În calendarul meu competiţional figurează turneul de la Zalău, unde mă mai gândesc dacă voi participa pentru că distanţa este foarte mare şi apoi Internaţionalele României de la Mamaia, competiţie la care m-am înscris deja”, ne-a declarat Valeriu Ilie.