Valeriu Ilie a câştigat Cupa METCON

• în finala probei de simplu, brăileanul l-a învins cu 6-0, 6-0, pe bucureşteanul Vasile Vespan • alţi trei jucători din Brăila, Cristian Burlacu, Cătălin Condei şi Hary Monafar, s-au clasat pe locul al doilea la simplu • Monafar şi Condei, învingători la dublu

Tenismenul veteran brăilean Valeriu Ilie a încheiat sezonul competiţional 2018 cu un nous succes: locul întâi la Cupa METCON Adjud, la categoria de vârstă plus 65 de ani.

În semifinale Valeriu Ilie l-a învins în două seturi pe ieşeanul Ion Budeanu, iar în finală l-a întâlnit pe bucureşteanul Vasile Vespan. Nerefăcut complet după accidentarea de săptămâna trecută de la Oneşti, Vespan a fost o pradă uşoară pentru tenismenul brăilean care a câştigat cu 6-0, 6-0.

A fost ultimul turneu din acest an pentru Valeriu Ilie, iar rezultatele din acest an îi conferă posibilitatea să ternine anul competiţional pe locurile 1-2, la categoria sa de vârstă, alături de Valentin Raus din Târgu Mureş.

La simplu alţi trei brăileni s-au clasat pe locul al doilea şi anume Cristian Burlacu la plus 35 ani, Cătălin Condei la plus 50 ani şi Hary Monafar la plus 55 ani.

Monafar şI Condei au câştigat proba de dublu la categoria 55 ani.

“Am încheiat anul competiţional cu un nou turneu câştigat şi nu mai pot pierde locul al doilea la simplu la acastă categorie de vârstă. Dacă Valentin Raus va mai participa la turnee internaţionale în străinătate, el va rămâne pe primul loc, iar eu pe al doilea. La Adjud a fost un turneu foarte bine organizat cu 40 de jucători la start şi mă bucur că şi alţi brăileni au reuşit să încheie competiţia pe podium, ba chia să câştige la dublu cum a fost cazul perechii Monafar / Condei”, ne-a declarat Valeriu Ilie.