Valeriu Ilie a atins borna de 100 de meciuri câștigate la simplu

* tenismenul brăilean a reușit această performanță după ce a câștigat “Trofeul Simba Invest” Bacău

Tenismenul Valeriu Ilie continuă seria succeselor. Brăileanul a câștigat în weekend-ul trecut cel de-al 100-lea turneu de simplu din cariera sa.

La “Trofeul Simba Invest”, turneu ITF, la categoria de vârstă plus 65 ani, Valeriu Ilie l-a învins în semifinale cu 6-1, 6-1, pe Ion Budeanu din Iași iar în finală s-a întâlnit cu eternul rival, Vasile Vespan, din București. Brăileanul s-a impus în două seturi, 6-2, 7-6 și a câștigat competiția de la Bacău.

Valeriu Ilie s-a retras de la proba de dublu masculin considerând că organizatorii au greșit atunci când au stabilit ca la această secțiune să aibă loc un turneu open.

“Ploaia ne-a cam dat planurile peste cap dar până la urmă am reușit să jucăm. Mă bucur că am câștigat cel de-al 100-lea turneu de simplu din cariera mea și, fiind un turneu ITF, am mai adăugat puncte în palmaresul meu la această secțiune. În finala cu Vasile Vespan am câștigat cu 6-2 primul set, am condus cu 5-3 în cel de-al doilea, apoi m-am relaxat puțin, dar l-am câștigat la tie-break. Jucam și la dublu dar aici a fost un turneu open, ar fi trebuit, poate, să joc cu tenismeni de 40 sau 50 de ani, nu mi se pare că ar fi fost corect. Am făcut contestație și nu am jucat. Dar pe ansamblu a fost un concurs bun, cu premii atractive”, ne-a declarat Valeriu Ilie.

Tot la acest turneu de la Bacău, un alt tenismen veteran brăilean, Dumitru Grigore, s-a clasat pe locul al treilea, la simplu, la categoria de vârstă plus 60 ani.