Valeriu Ilie, învingător la simplu, la Cupa Municipiului Zalău

• la turneul de tenis de câmp au participat 110 sportivi veterani • la dublu, brăilenii Valeriu Ilie şi Ion Cerchia au fost învinşi în finală

Turneul de tenis de câmp denumit de organizatori Cupa Municipiului Zalău, ediţia 2017, l-a avut printre protagonişti şi pe brăileanul Valeriu Ilie.

La simplu, la plus 60 de ani, brăileanul l-a învins în semifinale cu 6-1, 6-0 pe Ghugeli Vereş de la Miercurea Ciuc, iar în finală, Valeriu Ilie, a dispus tot în două seturi, 6-1, 7-6, de Tomori Gheza din Ungaria.

La dublu, la categoria plus 55 de ani, brăilenii Valeriu Ilie şi Ion Cerchia au câştigat cu 6-1, 6-2 meciul cu perechea Petru Santeiu (Turda), Dan Goia (Baia Mare). În finală Ilie şi Cerchia au pierdut în două seturi, 1-6, 1-6, meciul cu perechea Viorel Dinicu (Cluj), Ion Hondrea (Zalău).

“Nu este uşor să joci trei meciuri în şase ore şi la o temperatură de 40 de grade. Eu am jucat dimineaţă, de la ora 8.00 finala de simplu, apoi cele două meciuri de dublu, iar oboseala şi-a spus cuvântul. Însă pot spune că această deplasare a meritat pentru că a fost un turneu foarte bine organizat de Ioan Tulai. Iar această afirmaţie a mea este întărită de numărul foarte mare de sportivi care au dorit să participe la această competiţie. Din toate punctele de vedere a fost, ca de obicei,  un turneu excepţional”, ne-a declarat Valeriu Ilie.

Tenismenul brăilean va reveni, zilele acestea, la Brăila şi va continua să se pregătească în vederea Internaţionalelor României la tenis de câmp. Anul trecut, la Mamaia, Valeriu Ilie a câştigat pentru a cincea oară consecutiv proba de dublu, împreună cu Titus Mihalcea, la categoria de vârstă plus 60 de ani. La startul competiţiei, în august 2016, la care au participat în jur de 160 de tenismeni, la simplu, Valeriu Ilie a pierdut finala în faţa lui Valentin Raus.