Valeriu Ilie, învingător la Bucharest – Altius Tennis Cup

* tenismenul brăilean a câștigat proba de dublu, alături de Valentin Raus la categoria de vârstă 65 ani * la simplu Valeriu Ilie a pierdut în două seturi, 0-6, 1-6, finala cu Valentin Raus

La ediția 2021 a turneului de tenis Bucharest – Altius Tennis Cup, competiție care a avut loc în perioada 22-27 iunie, tenismenul veteran brăilean Valeriu Ilie a bifat două succese importante, la categoria de vârstă 65 ani. Turneu ITF de 400 de puncte, cu 200 de tenismeni la start.

La simplu, Valeriu Ilie a pierdut în două seturi, 0-6, 1-6, finala disputată în compania lui Valentin Raus din Târgu Mureș.

La dublu, la această categorie de vârstă, Valeriu Ilie și Valentin Raus au trecut, în două seturi, 6-3, 6-4, în semifinale, de perechea Virgil Simionescu (București), Ion Crăciun (Râmnicu Vâlcea) iar în finală au învins și mai clar, 6-1, 6-1, perechea Mihai Butuman, Vasile Vespan, ambii din București.

“S-a jucat pe o căldură sufocantă, iar perioada de așteptare între meciuri a fost cam de șapte ore. Trebuia să joc și la dublu mixt, dar am renunțat. Au fost în jur de 200 de tenismeni, pentru că a fost un turneu internațional, s-a jucat la mai multe categorii de vârstă, au fost și juniori. Am trăit cea mai grea perioadă din viața mea de tenismen, a fost ceva de nedescris, nu cred că voi mai merge niciodată la acest turneu. Taxa de participare a fost mare, iar premiile au constat în două pachete de biscuiți și două racordaje. Jenant, a fost cea mai neplăcută experiență a mea, pe care, cu siguranță, nu o vo mai repeta”, ne-a declarat Valeriu Ilie.