UPDATE 13.05 VIDEO: Sportul Chiscani a promovat en fanfare în Liga a III-a

UPDATE 13.05: Fotbaliştii de la Stortul Chiscani au sărbătorit in vestiar promovarea in Liga a III-a

Sportul Chiscani a promovat en fanfare în Liga a III-a după un succes categoric, 4-1, în deplasare, la Şoimii Topolog. Astfel că după patru ani de la ultima promovare în cel de-al treilea eşalon fotbalistic al ţării, care i-a aparţinut echipei Conpet Cireşu, judeţul Brăila are din nou o echipă în Liga a III-a. De data aceasta, Sportul Chiscani a jucat la adevărata sa valoare şi a demonstrat în teren că merită să joace într-un eşalon superior. Cu acest succes formaţia din Chiscani scrie o pagină frumoasă în istoria fotbalului brăilean. Sportul a câştigat campionatul la o diferenţă de 20 de puncte de a doua clasată apoi, la scor, etapa judeţeană a Cupei României, iar sâmbătă s-a impus categoric la Şoimii Topolog şi va juca din toamnă în Liga a III-a.

Meciul retur de la Topolog a fost controlat cap coadă de Sportul Chiscani şi raportat la numărul ocaziilor de pe parcursul partidei retur, elevii lui Georgel Pascu trebuiau să câştige la un scor mult mai mare. Echipa din Chiscani a avut prima şansă de a deschide scorul în minutul 7, când a obţinut o lovitură liberă indirectă în careul gazdelor însă mingea şutată plasat de Pascu, a fost reţinută cu dificultate de portarul Banu. Formaţia gazdă a replicat pe contraatac în minutul 24, când mijlocaşul C. Ciobanu a şutat violent de la marginea careului însă Ghighimoc a înlăturat fără probleme pericolul. Sportul Chiscani a controlat în continuare jocul iar în minutul 27 Vali Durbacă a fost la un pas de gol după o neînţelegere între fundaşul central Moldoveanu şi portarul Banu. Presiunea făcută de elevii lui Georgel Pascu a dat roade în minutul 29, când cel mai bun jucător de pe teren din prima repriză, Vali Durbacă, a câştigat în careul gazdelor duelul cu Moldoveanu însă a fost faultat în momentul şutului iar centralul Florin Miron, care a arbitrat impecabil acest meci, a arătat punctul cu var. Andrei a irosit însă şansa de a-şi aduce echipa în avantaj. Pe fondul dominării formaţiei vizitatoare Șoimii Topolog a ratat cea mai mare ocazie de gol din acest meci. Pasata (min. 35) l-a lansat în adâncime pe Nane, acesta a rămas singur cu Ghighimoc dar a trimis mingea razant cu bara din dreapta a porţii oaspeţilor. Sportul Chiscani a forţat deschiderea scorului şi a realizat-o în minutul următor când Vali Durbacă a şutat de la marginea careului mic, Banu a respins mingea în lateral însă tot golgeterul echipei Sportul Chiscani a ajuns-o şi a trimis-o în plasă. Putea fi chiar 2-0 la pauză pentru oaspeţi, însă după o acţiune care a destabilizat flancul stânga al apărării gazdelor, Vali Durbacă a întors mingea la Gigel Costache însă mijlocaşul Sportului a şutat împrecis.

Repriza a doua a fost la discreţia oaspeţilor

Oaspeţii au fost superiori la capitolul posesie a mingei, dar Gigel Costache şi Vali Durbacă au punctat doar la capitolul spectacol, în primnele 8 minute ale reprizei secunde. Şoimii Topolog a beneficiat de o lovitură liberă, pe care a executat-o Măciucă, însă talonat de Smeu, Rusu a trimis mingea peste transversală. După un corner executat de Pascu (min. 54), Andrei C. a trimis mingea razant cu vinclul porţii apărate de Banu. Trei minute mai târziu Huţu a fost blocat in extremis de apărătorii gazdelor, iar după o lovitură de colţ executată de Pascu, Boariu a trimis mingea, cu capul, pe lângă poartă. Golul care plutea în aer a venit în minutul 68, când Pascu l-a servit ideal pe Huţu iar acesta a făcut inutilă intervenţia lui Banu iar Sportul conducea cu 2-0. La o fază care nu anunţa nimic, gazdele au redus din diferenţă prin Moldoveanu iar cei peste 200 de spectatori ai gazdelor prezenţi în cocheta tribună a stadionului din Topolog începeau să spere că favoriţii lor vor reuşi să egaleze. Numai că bucuria celor de la Şoimii Topolog a fost de scurtă durată, pentru că după o acţiune prelungită de atac, Pascu (min. 82) a dus scorul la 3-1 pentru Sportul Chiscani. Elevii lui Georgel Pascu au mai înscris o dată prin Claudiu Boariu, după o acţiune individuală a lui Andrei C. La 4-1, în prelungiri, formaţia din Chiscani a mai irosit două şanse imense de gol prin Huţu şi Marius Ion. După fluierul de final al partidei s-a declanşat fiesta. Jucătorii echipei Sportul Chiscani s-au bucurat pentru promovarea în Liga a III-a alături de cei 60 de suporteri care i-au însoţit la acest important meci.
"Mă bucur nespus de mult pentru acest succes şi le mulţumesc jucătorilor pentru prestaţia ireproşabilă din acest meci şi nu în ultimul rând celor care au fost tot timpul alături de noi. Eu consider că, după un sezon competiţional foarte bun am promovat meritat în Liga a III-a", a declarat instructorul Georgel Pascu.

Sportul Chiscani: Ghighimoc - C. Boariu, Dobrin, Smeu, Zărnescu - Andrei C. - Bălan (min. 70: Vârlan), Costache, Pascu (min. 77: Milea), Huţu - V. Durbacă (min. 86: M. Ion).
Şoimii Topolog: Banu - C. Ciobanu, Moldoveanu, Niţor, Frăţilă - Tudorache (min. 46: Săraru), Rusu, Măciucă (min. 85: S. Ciobanu), Lupu - Nane, Pasata.