Universitatea Cluj a făcut antrenament cu public pe Municipal

• jucătorii pregătiţi de Bogdan Lobonţ s-au impus cu 8-0 în partida cu Dacia Unirea • formaţiei brăilene nu i-a ieşit nimic în acest meci

Cu toate că avea o misiune uşoară pe Municipal, unde urma să o întâlnească pe ultima clasată, Dacia Unirea, Universitatea Cluj a venit cu o zi înainte la Brăila, iar sâmbătă după-amiază Lobonţ a condus un antrenament pe stadionul din Cazasu. Duminică, jucătorii clujeni au mai efectuat un antrenament, de data aceasta cu public, iar brăilenii din tribună i-au aplaudat la fiecare reuşită a lor din repriza a doua.

Meciul în sine dintre Dacia Unirea şi Universitatea Cluj a fost unul cu sens unic, spre poarta apărată de Moldoveanu, un portar care a gafat impardonabil în acest meci.

Clujenii au deschis scorul în minutul 5, când Goga a centrat din corner, iar Cordoş a marcat ca la antrenament şi a modificat tabela pentru prima dată. Universitatea a rămas la cârma partidei şi, după alte opt minute, şi-a dublat avantajul. Mingea a circulat pe traseul Gavra, Haţiegan, Dorin Goga, acesta a driblat tot ce a găsit în cale şi a dublat avntajul oaspeţilor, min. 13: 0-2.

În faţa unei echipe brăilene debusolate, clujenii au irosit o mare ocazie de gol în minutul 24, când Janos a şutat la colţul lung dar Moldoveanu a deviat mingea în corner, iar zece minute mai târziu Gavra a şutat dintr-o poziţie foarte bună în portarul gazdelor. Până la pauză, Universitatea a mai înscris de două ori. Dorin Goga a reuşit “dubla” în minutul 39 şi tot el, după un contraatac din minutul 40, a marcat pentru 0-4 stabilind astfel rezultatul primei părţi.

Repriza a doua s-a desfăşurat după acelaşi scenariu. Încurajată din tribună de aproximativ 60 de spectatori, printre ei şi brăileni, Universitatea a fost la un pas de gol în minutul 47, când Goga a şutat, iar Moldoveanu a reţinut  mingea în doi timpi.

Abia în minutul 53 Dacia Unirea a expediat primul şut pe spaţiul porţii apărate de Dur-Bozoancă, însă Gabriel Niţă nu i-a pus prea mari probleme clujeanului. Într-un interval de doar şapte minute, oaspeţii au mai înscris de două ori, prin Norbert Janos (min. 57) şi Cristian Gavra (min. 64). În minutul 70, clujenii au declanşat un contraatac rapid, Goga i-a pasat lui Gavra, acesta a întors mingea la Dorin Goga care a şutat la poartă şi a reuşit să trimită mingea printre picioarele lui Moldoveanu şi Univerisitatea conducea cu 7-0. În minutul 76, Gavra a stabilit scorul final, 8-0 pentru Universitatea Cluj. Formaţia brăileană a avut şansa de a marca golul de onoare dar mingea şutată de Van den Driest la firul ierbii a fost deviată de un smoc de iarbă şi a trecut pe lângă bara a doua a porţii echipei vizitatoare.

Universitatea a mai avut câteva şanse de gol însă elevii lui Lobonţ au lăsat impresia că nu mai vor să mai înscrie, iar partida s-a închaiat cu scorul stabilit încă din minutul 76, 8-0 pentru formaţia clujeană.

Dacia Unirea: Moldoveanu - Muşea, Prunescu, Moroianu (min. 46: M. Mihalcea), Van den Driest - Niţă, Pleşa, Izmană, Ciucureanu (min. 46: Sahru) - Konyeha (min. 65: Robu), Jallow

Universitatea Cluj: Dur-Bozoancă - Al. Coman (min. 67: Telcean), Cordoş (min. 63: I. Ursu), Sepsi, Taub - Giurgiu, Greu - Haţiegan, Goga (min. 71: Pîrvulescu), N. Janos - Gavra