Unirea Urziceni a ratat calificarea în optimile Ligii Europa

Unirea Urziceni: 1. Arlauskis - 24. Maftei, 6. Galamaz (4. Mehmedovici '27), 22. Bruno Fernandes, 23. Bordeanu - 10. Pădureţu, 8. Paraschiv (18. Ricardo '56), 32. Apostol - 25. Onofraş (17. Semedo '62), 7. Bilaşco, 30. Frunză. Antrenor: Ronny Levy.

FC Liverpool: 25. Reina - 23. Carragher (34. Kelly '62), 5. Agger, 37. Skrtel (16. Kirgyakos '66), 22. Insua - 21. Lucas - 19. Babel, 8. Gerrard, 20. Mascherano, 15. Benayoun (12. F. Aurelio '78) - 24. Ngog. Antrenor: Rafael Benitez.

Cartonaşe galbene: Onofraş '28, B. Fernandes '31, Arlauskis '54 / Babel '20, Mascherano '61.

Campioana României, Unirea Urziceni, a ratat calificarea în optimile Ligii Europa, după ce a fost învinsă, joi, pe stadionul "Steaua", cu scorul de 3-1 (2-1), de formaţia engleză Liverpool, în manşa retur a 16-imilor competiţiei.

Golul Unirii Urziceni a fost înscris de Bruno Fernandes, în minutul 19. Pentru Liverpool au marcat Mascherano '30, Babel '41 şi Gerrard '57.
Unirea Urziceni a deschis scorul, în minutul 19, când Bruno Fernandes a reluat de la 6 metri în poartă, după o centrare a lui Pădureţu de pe partea stângă.

În minutul 30, Liverpool a egalat prin Mascherano. Acesta a şutat de la 25 de metri în plasa laterală, în dreapta portarului Arlauskis, după ce mingea a fost respinsă de apărarea campioanei României la o centrare a lui Gerrard.

Echipa engleză a înscris din nou, în minutul 41, când, la o lovitură liberă de pe partea dreaptă, executată de Gerrard, Babel a reluat în poartă, de la 5 metri la colţul scurt.

Steven Gerrard a stabilit scorul final, 3-1, în minutul 57, cu un şut din 10 metri printre picioarele lui Arlauskis, după o pasă de la Benayoun.
Meciul a fost arbitrat de o brigadă suedeză, condusă de Stefan Johanesson. Acesta a fost ajutat la cele două linii de Magnus Sjoblom şi Peter Martinsson, în timp ce Marin Ingvarsson şi Markus Strombergsson au fost arbitri suplimentari, iar Magnus Ahlsen rezervă.

Delegat UEFA la acest meci a fost francezul Jean Louis Piette, în timp ce italianul Cosimo Bolognino a fost observator pentru arbitri.

La partidă au asistat aproximativ 22.000 de spectatori. Echipa oaspete a fost susţinută pe stadionul Steaua de 600 de fani, dintre care 100 erau veniţi din Bulgaria.

În tur, campioana României a fost învinsă cu scorul de 1-0 (0-0).

"Evoluţia Unirii Urziceni a fost diferită faţă de meciul de la Liverpool"

Tehnicianul echipei Liverpool, Rafael Benitez, a declarat, joi seară, după victoria, cu scorul de 3-1, din meciul cu Unirea Urziceni, din manşa secundă a 16-imilor Ligii Europa, că formaţia ialomiţeană a avut o evoluţie diferită de cea din prima manşă, în care mai mult s-a apărat.

"Evoluţia Unirii a fost diferită faţă de primul meci, acolo unde mai mult s-au apărat. Aici au fost nevoiţi să împingă jocul şi ne-au lăsat nouă mai multe spaţii. La scorul de 0-1, nu ne-am pierdut cu firea, pentru că ştiam că avem destul timp să revenim, ceea ce s-a şi întâmplat. Unirea a făcut o treabă foarte bună în Liga Campionilor şi am discutat cu antrenorul de la Sevilla, dar şi cu Ionel Gane de la Osasuna, iar aceştia mi-au spus că este o echipă foarte bine organizată", a spus Benitez.

Rafael Benitez consideră că partida de joi a fost încă una în care Liverpool a dat dovadă de caracter. "Ştiam că va fi un meci greu, însă acesta a devenit şi mai dificil odată cu deteriorarea terenului. Am reuşit totuşi să ne descurcăm, iar pentru noi cel mai important era să marcăm. Am reuşit acest lucru, după care jocul nostru a devenit mult mai uşor şi au apărut şi ocaziile pentru a marca golurile 2 şi 3", a explicat tehnicianul.
Benitez a precizat că este posibil ca fundaşul Martin Skrtel, care a ieşit accidentat, în minutul 66, să fi suferit o fractură: "Se pare că Skrtel are fractură, însă vom afla exact după o examinare amănunţită. Din ce am văzut eu a fost o intrare mai tare a celor doi jucători şi nu cred că a fost ceva în neregulă. Sperăm totuşi să nu fie o accidentare prea gravă".

Rafael Benitez a spus că l-a schimbat pe Yossi Benayoun, în minutul 78, deoarece terenul devenise foarte dificil. "A fost un meci foarte util pentru el, mă bucur că a intrat bine în meci. Totuşi am fost nevoit să îl schimb pentru că terenul a devenit foarte greu şi nu am vrut să îl forţez", a explicat Benitez.

După terminarea partidei de pe stadionul Steaua, suporterii englezi au cântat imnul echipei Liverpool, "You'll never walk alone", iar crainicul arenei a urat succes pe mai departe formaţiei engleze.

"Noi ascultăm imnul «You'll never walk alone» este tot pe unde mergem. Îl ascultăm în vestiar, însă fanii noştri, care sunt cei mai buni din lume, au grijă să ni-l cânte şi pe stadion", a declarat Benitez.