Unirea Braniștea – Viitorul Ianca, 3-1

• greșelile personale din tabăra echipei din Ianca au decis rezultatul partidei • Viitorul Șuțești învinsă la scor, 10-0, de CSM Focșani

Etapa a 11-a a Ligii a III-a a fost una cu ghinion pentru echipele din județul Brăila.

Unirea Braniștea a câștigat cu 3-1 partida cu Viitorul Ianca, iar după această înfrângere formația din Ianca se află pe locul al 8-lea, cu doar 11 puncte, atâtea câte are și penultima clasată, Voința Limpeziș.

Chivu a irosit prima mare ocazie a partidei în minutul 10. Acesta a avut șansa de a deschide scorul dar a șutat exact în Paharnicu.

Unirea Braniștea a deschis scorul în minutul 22, prin Hilohi, după o mare eroare a portarului celor de la Viitorul.

Jocul a fost echilibrat până în minutul 73 când, după o gafă a lui Neagu, echipa gazdă a declanșat un contraatac și și-a dublat avantajul, 2-0, după golul marcat de Răducan.

Cu trei minute înainte de finalul părții secunde Unirea Braniștea a beneficiat de un penalty, Nica l-a transformat și era 3-0 pentru echipa gazdă.

Scorul final, 3-1 pentru Unirea Braniștea, a fost stabilit de Marius Dima în primul minut de prelungire al reprizei a doua.

Viitorul Ianca: Poiană – Coteț, Moroianu, Popa, Ciochină – N. Ioniță (min. 58: M. Dima), Chivu (min. 71: D. Andrei), Băluță (min. 67: Păvălache), Catrina, Șoptică (min. 58: Neagu) – Mucuță (min. 71: Cheleș).

Tot în această etapă CSM Focșani a câștigat cu 10-0 partida cu Viitorul Șuțești. Cu doar 3 puncte după 11 etape, echipa din Șuțești se află pe locul al 10-lea în Seria a II-a a Ligii a III-a.