Un tur de campionat cu evolutii si rezultate fluctuante

Linia de clasament a echipei brailene dupa sase etape:
7 HC Dunarea Braila 6 2 0 4 164-158 4

La reunirea lotului pentru sezonul competitional 2007-2008 s-au prezentat si patru dintre noile achizitii facute de HC Dunarea in vara, Daniela Braniste, Anca Lipan, Ionela Cucu si Carmen Pelin, cea de a cincea, Alina Braniste fiind invoita de profesoara Alexandrina Soare pentru sustinerea unor examene postuniversitare. Antrenoarea Alexandrina Soare se declara multumita de campania de achizitii si considera ca formatia braileana va putea face fata cu bine atit pe plan intern, cit si in cupele europene. Numai ca antrenoarea galateana a rezistat doar sase etape dupa care a fost destituita. Alexandrina Soare nu a putut sa gestioneze situatia din vestiar si lotul echipei s-a scindat in mai multe "bisericute", iar atmosfera creata a influentat negativ performanta, astfel ca HC Dunarea a pierdut la Buzau si Constanta.
In urma analizei rezultatelor din primele sase etape ale turului conducerea clubului a hotarit destituirea Alexandrinei Soare, interimatul urmind a fi asigurat de profesorul Tudorel Ciochia.
Pe data de 15 octombrie, Liviu Paraschiv a devenit oficial antrenor al echipei brailene.
"A fost un sezon cu suisuri si coborisuri si cu doua sincope, la Buzau si Zalau. Acum trebuie sa facem o analiza, sa vedem unde am gresit pentru a nu se mai repeta acele momente neplacute pe care am fost nevoiti sa le traversam in acest tur de campionat. Noul antrenor cunoaste deja potentialul echipei si in retur vor veni si rezultatele pe care le asteapta de la noi suporterii braileni. Anticipez un retur foarte disputat, deoarece exceptind primele doua clasate, celelalte echipe sint sensibil egale valoric. Ceea ce trebuie insa sa mentionez, este faptul ca nu trebuie sa uitam lucrurile bune pe care le-a realizat Alexandrina Soare la Braila" a declarat Vasile Puiu, directorul executiv al gruparii brailene.

Moise a marcat 13 goluri la Brasov insa HC Dunarea a pierdut in fata vicecampioanei

HC Dunarea nu a mai fost favorizata la tragerea la sorti, ca in anii precedenti, astfel ca a trebuit sa joace in primele patru etape ale turului, cu cele mai puternice echipe din campionat.
In runda inaugurala formatia braileana a facut o partida buna cu vicecampioana Rulmentul, care in vara cheltuise sume fabuloase pentru a-si intari lotul cu citeva jucatoare de superclasa precum Simona Gogirla si sud-coreeana Woo Sun-Hee.
Brailencele au evoluat asa cum si-a dorit Alexandrina Soare si la jumatatea primei reprize, dupa doua contraatacuri finalizate de Alina Braniste si Ruscior conduceau cu 5-3. Exasperata de faptul ca formatia sa nu reuseste sa marcheze, Mariana Tirca a introdus-o in joc si pe portugheza De Sousa, iar din acel moment Rulmentul a inceput cursa de urmarie si dupa numai trei minute a reusit sa restabileasca egalitatea, 5-5, iar pina la pauza si-a asigurat un avantaj de trei goluri. Rulmentul s-a impus cu 29-24 la capatul unui meci spectaculos in care principalele marcatoare au fost Simona Gogirla de la gazde, cu 7 goluri si Elena Moise de la Dunarea, cu 13 reusite.

Victorii la scor cu HCM Baia Mare si CSM Sf. Gheorghe

La prima aparitie in fata propriilor suporteri handbalistele brailene au incercat inca din start sa-si domine adversarele, dar cu toate eforturile lor, pina in minutul 18 jocul a fost extrem de echilibrat. Mai mult, in aceasta perioada formatia din Baia Mare a reusit chiar sa conduca in doua rinduri la doua goluri diferenta. Sustinuta din tribuna de un public entuziast, dotat cu tot arsenalul
necesar unei astfel de situatii, formatia braileana s-a aparat foarte
bine, Carmen Pelin a inchis poarta, iar Craciun si Moise si-au
inceput recitalul de goluri, astfel ca la pauza elevele Alexandrinei
Soare aveau deja un avantaj de patru goluri.
Partea secunda a meciului a fost un galop de sanatate pentru
brailence, in fata unei formatii facute grogy. In repriza a doua pe
linga Moise si Craciun, in faza de atac s-a mai remarcat si Anca
Lipan, autoare a sase goluri, unul mai spectaculos decit celalalt.
HC Dunarea a cistigat la o diferenta de 12 goluri si a urcat pe locul al patrulea in clasament.
A urmat deplasarea la nou promovata CSM Sf. Gheorghe si ultimul succes al echipei brailene cu Alexandrina Soare in postura de antrenor principal.
Formatia braileana a cistigat la 19 goluri diferenta la Sf. Gheorghe si urca pe locul al treilea in clasament. Din nou Elena Moise a dat recital, egalindu-si performanta din prima etapa, 13 goluri marcate, urmata in clasamentul celor mai prolifice jucatoare de Liliana Craciun cu 7 goluri, Anca Lipan si Janina Luca ambele cu cite 6 reusite.
"Handbalistele noastre s-au mobilizat exemplar, nu au considerat
meciul deja cistigat, cum de obicei se intimpla atunci cind joci cu o
nou promovata si au reusit sa-si indeplineasca obiectivul. Pot afirma
ca la Sfintu Gheorghe am avut aceeasi prestatie foarte buna ca in
partida de pe teren propriu cu Baia Mare" declara, la finalul partidei, Alexandrina Soare.

Infringeri rusinoase la Buzau si Constanta

In etapa a patra, derby-ul de la Braila a inceput sub semnul echilibrului, iar in minutul 7, tabela inca reliefa acest lucru, 2-2. Din minutul 20 trupa lui Tadici si-a impus jocul in fata unei echipe gazda aflate uneori sub imperiul emotiilor. Finalul meciului s-a jucat intr-un ritm foarte alert intre vedetele formatiei din Rm. Vilcea si ambitioasele handbaliste brailene care au respectat intocmai tactica impusa de Alexandrina Soare. Dupa meci antrenorul Gheorghe Tadici a confirmat ca urmareste o serie de jucatoare care pot reprezenta solutii pentru nationala Romaniei printre jucatoarele monitorizate aflindu-se si handbalistele brailene, Elena Moise si Janina Luca.
Daca in jocul cu Oltchim brailencele au jucat cu devotament fata de culorile clubului, in deplasarea de la Buzau s-au facut de ris, iar evolutia lor penibila a coborit HC Dunarea pe locul al saptelea. HC Dunarea conducea cu 14-11 la pauza insa Alexandrina Soare a schimbat echipa in repriza a doua si buzoiencele au intors rezultatul in favoarea lor.
La finalul meciului Teodor Ciochia, delegatul echipei brailene, considera ca o parte din vina pentru aceasta rusinoasa infringere ii apartinea antrenoarei: "In repriza a doua nu am mai avut aceeasi eficienta pentru ca antrenoarea a schimbat formatia, iar principala marcatoare din prima parte a partidei, Alina Braniste, a mai fost introdusa in joc abia pe final si mie mi se pare inexplicabila o astfel de decizie. Echipa era in grafic dupa primele 30 de minute, de aceea consider ca o parte din vina pentru aceasta infringere ii apartine Alexandrinei Soare. Zecile de spectatori care au mers la Buzau cu masinile proprii au putut urmari in repriza secunda daruirea echipei gazda si neputinta celei vizitatoare".
Ultimul act al perioadei Alexandrina Soare, ca antrenor la Braila, avea sa se deruleze la Constanta unde handbalistele brailene au suferit o noua umilinta.
Dupa evolutia controversata de la Buzau, jucatoarele brailene au
avut la dispozitie doua saptamini ca sa-si refaca moralul si sa se
pregateasca pentru confruntarea de la Constanta cu Tomis.
Partida nu a avut insa istoric, Tomis a condus ostilitatile
in teren din primul si pina in ultimul minut de joc, iar la un moment
dat a avut si un avantaj de 11 goluri in timp ce de partea cealalta putine au fost momentele in care oaspetele au lasat impresia ca
vor sa nu se faca de ris. Firesc, dupa meci au curs acuzatiile.