Un nou succes pentru HC Dunărea în fața unguroaicelor de la Siofok

* formația brăileană s-a impus cu 33-32, după ce la pauză a fost condusă la un gol, 13-14 *  Marija Steriova a înscris golul victoriei

După ce a câștigat la limită, 29-28, amicalul disputat cu Siofok KC în Ungaria, HC Dunărea a reușit să se impună, tot la un gol, 33-32, în testul de verificare pe care l-a susținut marți după-amiază, cu aceeași formație, de data aceasta în Polivalenta brăileană, un meci la care au asistat prefectul Iulian Timofei și președintele Consiliului Județean, Francisk Chiriac.

Partida retur a fost una cu răsturnări de scor și cu multe goluri. Ambii antrenori, Neven Hrupec respectiv Uros Bregar, se pot considera mulțumiți pentru felul în care formațiile lor au abordat faza de atac, însă ambii mai au destule de pus la punct pe faza defensivă, pentru că în acest joc ambele apărări au fost ușor de depășit.

Meciul, pe ansamblu, a fost spectaculos și ambele formații și-au dorit săștige, astfel că nu întotdeauna duelurile dintre jucătoare au fost la limita regulamentului, motiv pentru cei doi arbitri să dicteze mai multe eliminări, în ambele tabere.

HC Dunărea a început foarte bine partida amicală și, în minutul 3, conducea cu 2-0 grație golurilor marcate de Severin și Lavko. Debreczeni a redus din diferență în minutul 4, însă la următorul atac echipa brăileană s-a distanțat din nou la două lungimi, 3-1, după reușita Kristinei Liscevic. HC Dunărea a condus la două goluri 4-2 și 5-3, ultima dată în minutul 11, însă două minute mai târziu tabela indica din nou un scor egal, 5-5, după golurile marcate de Mavsar și Janjusevic. Din minutul 13 până în 21 cele două combatante au mers cap la cap. HC Dunărea a avut un gol avans, Siofok KC a egalat de fiecare dată. Echipa din Ungaria a avut pentru prima dată avantaj pe tabelă, 11-10, în minutul 22, după golul marcat de Wald. Sazdovska a egalat la 11-11 iar Liscevic a adus-o din nou în avantaj pe HC Dunărea, 12-11. Finalul de repriză a fost la fel de echilibrat, a fost 13-13 în minutul 28 și 14-13 pentru Siofok după primele 30 de minute.

Debreczeni a marcat primul gol în repriza a doua astfel că formația din Ungaria s-a distanțat la 15-13. Siofok și-a păstrat acest avantaj până în minutul 34, când de Sousa a reușit să egaleze la 17-17. A urmat însă o perioadă foarte bună pentru Siofok. Aceasta a înscris de patru ori și în minutul 38 conducea cu 21-17. HC Dunărea a reușit să egaleze la jumătatea părții secunde, 24-24, după golul marcat de Liscevic. Pănă la final, jocul a fost echilibrat și niciuna dintre cele două formații nu a mai reușit să conducă la mai mult de un gol. La 31-31 Șerban a avut o intervenție foarte bună la aruncarea de pe semicerc a Tamarei Mavsar, iar pe contraatac Sazdovska a marcat pentru 32-31. Such a restabilit egalitatea însă a venit imediat golul Marijei Steriova și din nou formația brăileană conducea cu 33-32. Mavsar a marcat în ultima secundă, însă ea a călcat semicercul și golul a fost anulat iar HC Dunărea s-a impus meritat în acest amical.

Pentru HC Dunărea au marcat: Jelena Lavko 7 goluri, Kristina Liscevic 7, Marija Steriova 5, Alexandra Severin 4, Nicoleta Balog 3, Jovana Sazdovska 2, Francielle da Rocha 2, Larissa Araujo 1, Karoline de Sousa 1, Cătălina Pisică 1, iar pentru Siofok au înscris: Mavsar 7 goluri, Janjusevic 6, Such 4, Szederke 3, Milosavljevic 3, Debreczeni 3, N Diaye 2, Wald 2, Kajdon 1, Kis 1.