Un nou derby în Liga a IV-a: Victoria Traian - Viitorul Cireșu

* meciul are loc astăzi, de la ora 18.00, în cadrul etapei a 21-a * din această rundă s-au disputat două partide

Din etapa a 21-a, penultima a returului Ligii a IV-a, s-au disputat doar două meciuri, ambele încheiate cu victoria favoritelor.

Scorul rundei a fost stabilit de Daous Dava Brăila, care s-a impus cu 6-0 în partida disputată la Romanu, cu CS Făurei. Gabriel Novac a deschis scorul în minutul 11, iar Aurel Crăciun a marcat în minutul 12 și a stabilit scorul primei reprize, 2-0, pentru Daous Dava Brăila. În repriza a doua, formația brăileană a controlat în totalitate jocul, a mai înscris de patru ori prin Mădălin Nicolau (min. 54, 57), Novac (min. 78) și Sergiu Simion (min. 88) și s-a impus cu 6-0.

În cea de a doua partidă disputată în această rundă, ACS Comunal Cazasu s-a impus cu 3-1 pe teren propriu, în fața celor de la Dinamic Unirea. Echipa gazdă a deschis scorul în minutul 8, prin Stănel Ion și și-a dublat avantajul grație reușitei lui Gologan din minutul 42. În repriza a doua, ambele echipe au înscris câte un gol. Viorel Tănase a redus din diferență în minutul 63 pentru oaspeți, Luchian a înscris pentru gazde în minutul 88 și a stabilit scorul partidei, 3-1, pentru ACS Comunal Cazasu.

Tricolorul Lanurile și Sportul Chiscani au câștigat cu 3-0 la “masa verde” pentru că adversarele lor din această rundă, AFC Urleasca repectiv Voința Vișani, s-au retras din campionat în această iarnă.

Derby-ul Victoria Traian - Viitorul Cireșu se dispută astăzi de la ora 18.00.

Cele două formații s-a mai întâlnit în acest sezon competițional de două ori. În campionat, în tur, la Urleasca scorul a fost egal, 2-2. Miercurea trecută, în semifinalele Cupei României, faza județeană, tot la Urleasca, Victoria Traian s-a impus cu 2-1 și si-a asigurat un loc în finala competiției. Goleanu a deschis scorul în minutul 6, iar Emanuel Moldoveanu a restabilit egalitatea în minutul 10, după ce a transformat o lovitură de la 11 metri. Cîmpeanu (min. 85) a înscris golul calificării Victoriei Traian în finala Cupei României, faza județeană.

Astăzi se anunță un alt joc derby, dar lupta pentru titlul de campioană va continua în play-off.