Un fericit final de tur pentru brăileni

Prin jocul prestat ieri şi CF Brăila a arătat, însă, că-şi merită locul fruntaş pe care îl deţine în această serie.
Gloria le-a dat ceva emoţii brăilenilor în minutul al doilea, când Spătaru a şutat de la marginea careului şi mingea a şters transversala porţii lui Budur, însă imediat după această fază iniţiativa a trecut în tabăra gazdelor şi, după încă un sfert de oră de joc, Gabriel Ion a pătruns cu mingea în careul advers, iar unul dintre fundaşii buzoieni a gafat lovind-o cu mâna, Cristina Dorcioman arătând punctul cu var. Penalty-ul a fost executat slab, de Bosoi, iar mingea deviată de portarul buzoian a lovit transversala şi a ieşit în corner. Moise a executat precis cornerul şi "căpitanul" Bosoi s-a revanşat după gafa făcută, trimiţând mingea, cu capul, în plasa porţii buzoiene, min. 17: 1-0.
Până la pauză gazdele ar fi putut să-şi mărească semnificativ avantajul, numai că Ivan (min. 20), Bosoi (min. 25) şi Ndigwe (min. 26) au trimis mingea, din poziţii foarte bune, pe lângă poartă. Însă şi oaspeţii ar fi putut înscrie în minutul 37, dacă Budur nu ar fi avut un reflex salvator la şutul lui Prodan.

Au ieşit la rampă nigerienii

Repriza secundă a început în nota de dominare a brăilenilor, elevii lui Viorel Ion fiind cu greu opriţi din drumul lor spre careul advers şi de cele mai multe ori prin fault. Primul jucător buzoian care a gafat a fost Mădălin Puşcă. El a primit al doilea avertisment în minutul 64 şi a plecat la cabine.
La doar şapte minute, pe contraatac, Ndigwe a lobat mingea peste portarul Sârbu, era 2-0 pentru gazde şi partida era deja jucată.
Ndigwe a avut din nou şansa golului în minutul 74, dar a şutat pe lângă poartă. Brăilenii au iniţiat un nou contraatac, Gabriel Ion a scăpat spre careul advers, dar a fost faultat de Tabără şi, pentru că era ultimul apărător al oaspeţilor, buzoianul a plecat şi el la cabine în minutul 75. Lovitura liberă rezultată a fost foarte bine executată de Pânzaru, dar Sârbu a scos mingea de la vinclu.
Presiunea făcută de brăileni asupra careului advers a crescut şi, două minute mai târziu, Moise a centrat în faţa porţii, iar Henry a stabilit scorul final al partidei, 3-0 pentru CF Brăila.
La faza imediat următoare şi Gabriel Ion a avut golul în vârful bocancului, însă mijlocaşul brăilean nu a reuşit să-l învingă pe portarul advers, la capătul unei faze gustate de publicul spectator.
CF Brăila a obţinut o victorie meritată, la scor, la capătul unei partide în care elevii lui Viorel Ion au punctat şi la capitolul spectacol şi încheie turul campionatului pe locul al 5-lea.

CF Brăila: Budur - Bosoi, Ivan, Vlaicu (min. 63: Dăniţă), Otvos - G. Ion, Pânzaru, Voicu (min. 79: Necoară), Moise - Ndigwe, Pălimaru (min. 13: Henry).