Un eşec previzibil

Formaţia brăileană a suferit ieri o înfrângere categorică la Constanţa, după un joc în care Tomis a făcut legea în teren din primul şi până în ultimul minut de joc.

Cauzele unui astfel de eşec sunt pe undeva obiective, Dunărea venea la Constanţa la numai patru zile după un joc epuizant la Braşov şi evident perioada de refacere a fost foarte scurtă, însă principala cauză a reprezentat-o faptul că în acest campionat Alexandrina Soare a avut la dispoziţie o singură schimbare viabilă, iar cu opt jucătoare nu poţi evolua la parametri optimi prea mult timp.

Ieri jocul a fost oarecum echilibrat doar în primul sfert de oră, moment al întâlnirii în care Tomis avea avantaj de un singur gol, 8-7, după aceea însă gazdele s-au desprins la 10 goluri, iar în repriza a doua au menţinut acest avantaj până în minutul 55, când tabela arăta 29-19 pentru formaţia lui Dumitru Muşi.

Suporterii brăileni s-au comportat însă admirabil pe tot parcursul partidei, iar la final le-au aplaudat şi scandat atât numele jucătoarelor cât şi al antrenoarei Alexandrina Soare.

HC Dunărea a încheiat seria meciurilor dificile din acest retur şi cu toate că a pierdut acest joc se află în grafic, adică în zona cupelor europene şi mai are şanse să încheie sezonul pe podium.

Pentru HC Dunărea au marcat Jenofi 6, Rădulescu 6, Tomuleanu 5, Moldovan 4, Crăciun 2, Damian 1, iar de la gazde principalele marcatoare au fost Jafarova şi Tanskskaia cu 6 şi respectiv 5 goluri.