Un al doilea “duel” astăzi, Dacia Unirea - Viitorul Ianca

• după meciul de vinerea trecută din campionat, cele două formaţii se întâlnesc în Cupa României • Dacia Unirea vrea revanşa • CS Făurei joacă, tot astăzi, la Recolta Gheorghe Doja • meciurile încep la ora 16.30

În urmă cu câteva zile, Federaţia Română de Fotbal (FRF) a stabilit programul celui de-al doilea tur al fazei naţionale a Cupei României la fotbal, ediţia 2020/2021. Pentru această fază sunt calificate după primul tur, 30 de formaţii, la care s-au adăugat 24 de echipe care în sezonul trecut au evoluat în Liga a III-a.

Departamentul Competiţii din cadrul FRF a realizat împerecherea echipelor pe baza criteriului geografic, meciurile urmând a avea loc marţi, 22 septembrie, de la ora 16.30.

Calificate în această rundă sunt şi trei echipe din judeţul Brăila.

Astfel, astăzi, la Însurăţei, Dacia Unirea o va întâlni pe Viitorul Ianca. O revanşă a partidei din campionat, care a avut loc vinerea trecută şi a fost câştigată de Viitorul Ianca, în urma unui gol marcat direct din corner, de Pungă, în cel de-al treilea minut de prelungire al reprizei a doua. Meciul din campionat a fost unl echilibrat, cu ocazii de o parte şi de alta. Dacia Unirea a ratat marile situaţii de gol în prima repriză, Viitorul Ianca a fost mai activă în atac în repriza a doua.

La fel se anunţă şi partida de asăzi.

“Plecăm cu gândul de a ne lua revanşa. Scorul de vinerea trecută nu reflectă realitatea din teren, cred că un egal ar fi fost echitabil. Puteam lejer să avem un avantaj de două goluri la pauză, portarul lor a făcut minuni. La 1-1 ne-am jucat din nou cu ocaziile. Pe ansamblu, am făcut un joc bun dar din păcate nu am reuşit să marcăm. Vrem să ne calificăm în faza următoare a competiţiei”, pentru că avem un lot care să ne permită să realizăm acest lucru, ne-a declarat Marian Samuilă, antrenorul secund al Daciei Unirea.

“Recunosc, meciul din campionat a fost unul echilibrat, adversara noastră a fost superioară la capitolul posesie a mingei. Ştiam că actuala Dacia Unirea este o echipă bună şi ne-am propus să ne ridicăm şi noi nivelul valoric. Am reuşit acest lucru şi am plecat cu toate punctele. Nu avem ca obiectiv o anumită fază a Cupei României, dar, ca de obicei vom juca la victorie. Probabil că vor fi şi câteva schimbări în primul unsprezece. Noi avem în acest moment un lot de 28 de jucători legitimaţi, normal că toţi merită o şansă. Ne propunem să facem un joc bun, dar pentru noi, prioritar este campionatul”, a declarat Cosmin Necoară, directorul sportiv al clubului Viitorului Ianca.

Trei jucători de la Viitorul Ianca sunt încă nerefăcuţi, aceştia sunt Iorga, Necoară şi Olenic.

Viitorul Ianca a intrat în Cupa României abia din această fază, în timp ce Dacia Unirea s-a calificat în turul al doilea după o victorie cu 4-0, în deplasare, la Flacăra Mihail Kogălniceanu.

Tot astăzi, de la ora 16.30, CS Făurei va juca în deplasare, la ocupanta locului al 10-lea din Seria a III-a, a Ligii a III-a, Recolta Gheorghe Doja. Formaţia manageriată de Bănel Nicoliţă s-a calificat în această fază la “masa verde” pentru că adversara sa din primul tur, Victoria Traian, a anunţat la FRF că nu poate organiza acel meci.

CS Făurei are teoretic prima şansă la calificarea în turul al treilea al Cupei României.