Ultimele partide din faza optimilor, la Campionatul Mondial

* astăzi au loc două meciuri: Spania – Maroc de la ora 17.00 și Portugalia – Elveția de la ora 21.00

Astăzi, 6 decembie, au loc ultimele două partide din faza optimilor la Cupa Mondială din Qatar. Intră în scenă Spania și Portugalia.

După ce s-a calificat cu mari emoții în această a doua fază a competiției, Spania se va “duela” astăzi, de la ora 17.00, pentru un loc în sferturile Cupei Mondiale, cu Maroc.

În cel de-al doilea meci de astăzi, programat la ora 21.00, Portugalia o va întâlni pe Elveția.

Cel puțin teoretic, naționalele Spaniei și Portugliei sunt favorite la calificarea în sferturile Cupei Mondiale la fotbal.

Kylian Mbappe duce Franța în sferturi

Naționala Franței s-a calificat în sferturile Cupei Mondiale, după ce a trecut cu 3-1 de echipa Poloniei. Kylian Mbappe a fost jucătorul meciului. El a reușit o “dublă” și o pasă decisivă.

Olivier Giroud a deschis scorul în minutul 44, cu un șut plasat la colțul lung. Giroud (36 de ani, AC Milan) a devenit cel mai bun marcator din istoria naționalei Franței, cu 52 de goluri. Precedentul record era deținut de către Thierry Henry, 51 de goluri.

Peste 40.000 de spectatori au fost prezenți pe arena Al Thumama din Doha, la partida Franța – Polonia.

Senegalul a început bine partida cu Anglia și a ratat două ocazii mari în minutele 23 și 31, prin Ismaila Sarr, respectiv Boulaye Dia.

Jordan Henderson a deschis scorul în minutul 38, iar în prelungirile primei reprize Harry Kane a dublat avantajul Angliei. Bukayo Saka a înscris în minutul 57 și a stabilit scorul final, 3-0, pentru Anglia.

Saka este al doilea cel mai tânăr fotbalist care marchează pentru Anglia, într-o partidă din fazele eliminatorii ale Cupei Mondiale.