A treia victorie pentru HC Dunărea | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

A treia victorie pentru HC Dunărea

• duminică după-amiază formația brăileană s-a impus cu 34-21 în partida cu CSM Slatina

HC Dunărea a bifat cea de a treia victorie din acest sezon competițional, 34-21, în Polivalentă, în etapa a 5-a a Ligii Florilor cu CSM Slatina, formație fără niciun punct înaintea acestei runde. Partida a fost echilibrată doar în primele 17 minute, însă nu s-a pus niciodată problema învingătoarei.

Prima repriză a fost echilibrată în primele 17 minute, perioadă în care CSM Slatina s-a autodepășit și a fost aproape de echipa gazdă.

HC Dunărea avea 3-0 în minutul 4, după golurile marcate de Gonzalez, Raicea și Jezic, însă după aceea jocul s-a echilibrat. Mușat a înscris prima dată pentru echipa vizitatoare, în minutul 5, formația pregătită de Jan Leslie și Crisian Preda avea din nou trei lungimi avans, 4-1, însă în minutul 9 tabela consemna egalitatea, 5-5, după golul semnat de Olaru. În minutul 10, echipa gazdă avea din nou două goluri avans, 7-5, pe tabelă. A urmat o perioadă de șapte minute în care CSM Slatina a venit la un gol aproape de adversara sa, însă de la 9-8 în minutul 17, formația brăileană a înscris prin Michalak și Kovarova și s-a desprins la trei lungimi, 11-8. Finalul primului act a fost foarte bine gestionat de echipa gazdă, iar acest lucru a fost confirmat și de tabela de marcaj care în minutul 27 arăta un scor mai aproape de valoarea celor două combatante, 16-10 pentru HC Dunărea. Oana Borș a marcat pentru 17-10, însă Premovic a stabilit rezultatul primei reprize, 17-11, pentru HC Dunărea.

Repriza secundă a început la fel ca și prima, cu trei goluri înscrise de formația gazdă prin Miloslavljevic, Jezic și Coteț și în minutul 36 era 20-11 pentru trupa condusă de Jan Leslie. Același decalaj de nouă goluri era consemnat pe tabelă, 22-13 și în minutul 39 după reușita semnată de Liscevic. În minutul 44 Venancio a înscris pentru 26-14. Însă HC Dunărea și-a continuat prestația foarte bună astfel că în minutul 59 conducea cu 34-19. Scorul final a fost 34-21 în favoarea echipei antrenate de Jan Leslie și Cristian Preda.

Șerban a avut 8 intervenții, Trusova 5 intervenții.

Pentru HC Dunărea au marcat: Liscevic 6 goluri, Jezic 4, Michalak 4, Borș 4, Miloslavljevic 3, Raicea 3, Kovarova 2, Gonzalez 2, Coteț 1, Bohme 1, Kanaval 1, Venancio 1, Popa 1, Mohamed 1.

• Telefon: 0239-611053, 0740-080289