Trei puncte mari aduse de golgeterul Nelu Bucă

Partida de la Galaţi nu a fost una spectaculoasă, ci una de luptă între două echipe care şi-au dorit cu ardoare victoria, iar după 90 de minute brăilenii au fost cei care şi-au văzut obiectivul realizat.
Prima repriză nu a fost prea bogată în acţiuni de poartă, iar cea mai clară dintre ele a fost cea a oaspeţilor şi s-a derulat în minutul 34. CF Brăila a beneficiat de o lovitură liberă indirectă, Moldoveanu a pasat spre Bosoi, iar colegul lui din defensivă a trimis mingea în bara din stânga a porţii apărate de Abraham.
Cei care au creat prima fază periculoasă a meciului au fost însă gazdele, care în minutul 9 au iniţiat un contraatac, dar Nicolici a intrat în unghi şi a şutat departe de ţinta dorită. Replica brăilenilor a venit după numai patru minute, însă portarul gălăţean a trimis mingea in extremis, peste poartă, după un şut al lui Stăncioiu.
În această repriză satelitul Oţelului s-a apărat departe de propriul careu şi a mai iniţiat două contraatacuri, la primul Ginghină a centrat în careu, mingea reluată cu capul de Nicolici a trecut la o palmă de vinclul porţii brăilene, iar la al doilea, cel derulat în minutul 31, Anton a ieşit foarte bine la marginea careului mare şi a degajat mingea din faţa lui Nicolici.
Brăilenii au ieşit mult mai motivaţi de la cabine şi-au dominat categoric adversarii în repriza a doua. În minutul 46, după un corner, Gurguiatu a trecut pe lângă deschiderea scorului, câteva minute mai târziu şi Pungă le-a creat emoţii gălăţenilor după care, Olenic (min. 57), de la doar 2-3 metri nu a reuşit să trimită mingea în plasa porţii gălăţene.
Pe fondul dominării oaspeţilor, gazdele au iniţiat un contraatac în minutul 68, Nicolici a rămas faţă în faţă cu Anton, însă portarul brăilean a avut o intervenţie inspirată şi a evitat golul.
Formaţia vizitatoare s-a masat din nou cu întreg efectivul în jumătatea adversă de teren şi, după o nouă ratare a lui Olenic, în minutul 81, golgeterul Nelu Bucă a îndeplinit o simplă formalitate după o centrare perfectă a lui Bosoi şi CF Brăila a mai bifat un succes important în drumul său spre Liga a II-a.
Oţelul II a încheiat meciul în inferioritate numerică după ce în minutul 71, Ginghină a văzut cel de-al doilea cartonaş galben şi implicit pe cel roşu.
În urma acestei victorii CF Brăila s-a distanţat la cinci puncte de CS Panciu pentru că principala contracandidată la promovare a brăilenilor a pierdut cu 1-0 partida disputată la Ceahlăul II Piatra Neamţ.

CF Brăila: Anton - Bosoi, Olenic, Gurguiatu, Moldoveanu - Iosofache, Pânzaru, Stăncioiu (min. 63: Badea), Ndigwe (min. 92: Necoară) - Cazan (min. 46: Pungă), Bucă (min. 85: Panait).