Trei medalii pentru CSM Brăila la naţionalele de atletism ale juniorilor II

• Alexandru Şendrea a devenit vicecampion naţional la 110 m garduri • Denis Neacşu a cucerit două medalii de bronz • Cosmina Balaban de la LPS Brăila a urcat pe trepta a treia a podiumului de premiere

Pe 14 şi 15 august 2020, la Stadionul “Iolanda Balaş Soter” din Bucureşti, s-a desfăşurat etapa finală a Campionatului Naţional de atletism în aer liber rezervat juniorilor II, mai precis atleţilor de la categoria de vârstă U18 şi mai mici.

La concursul organizat de Federaţia Română de Atletism, CSM Brăila a participat cu trei sportivi şi a obţinut trei medalii, una de argint şi două de bronz.

Alexandru Şendrea, de la grupa profesoarei Irina Roată, a devenit vicecampion naţional în proba de 110 m garduri, iar la finalul probei de triplusalt a ocupat locul al 4-lea. Colegul lui de grupă, Denis Neacşu şi-a trecut în cont medalia de bronz la 100 m plat şi apoi a reuşit să obţină aceeaşi performanţă şi la 400 m garduri. Ştefănel Dumitrache a ocupat poziţia a 9-a la 400 m garduri.

“Rezultatele sunt bune cu toate că şi la triplusalt puteam obţine o medalie, dar Şendrea nu a avut posibilitatea să se antreneze aşa cum trebuia, poate la finala următoare să urce pe podium. Neacşu a reprezentat surpriza plăcută, a reuşit un nou record personal”, a declarat profesoara Irina Roată.

Cosmina Balaban de la LPS Brăila, de la grupa profesorului Fănel Ionescu a obţinut bronzul la 100 m garduri, iar colegul ei de grupă, Darius Techiu a trecut al patrulea linia de sosire în finala probei de 110 m garduri. Tot în finala masculină a probei de garduri, Denis Buricea de la grupa profesoarei Sica Lazăr s-a clasat pe locul al 6-lea.

Sâmbăta trecută Cosmina Balaban s-a clasat pe poziţia a 6-a la 200 m plat cu un nou record personal, 26:66 secunde, iar Darius Techiu, tot cu record personal, 23:58 secunde, a ocupat locul al 9-lea, în proba similară masculină.