Trei medalii de aur la finalele copiilor

Previziunile profesorului Mihail Dumitru, conform cărora la Brăila se pregăteşte să intre în scenă o nouă generaţie de atleţi foarte talentaţi s-au adeverit la ultimele finale din sezonul de sală la atletism, cele rezervate copiilor, unde sportivii brăileni au avut o comportare foarte bună, reuşind să obţină cinci medalii, dintre care, trei au fost din cel mai preţios metal, aurul.
Atletul pregătit de Mihail Dumitru, Cosmin Chioibaşu, a câştigat proba de săritură în lungime, cu o performanţă de 5,21 m şi a fost foarte aproape de podium la 60 m plat, unde s-a clasat pe locul al patrulea.

Conform aşteptărilor, Robert Oaie, atlet de la grupa profesoarei Luiza Stan, a devenit campion naţional la 60 m garduri, iar la săritura în lungime a ocupat locul al treilea.

Şi Raluca Muşat a confirmat forma foarte bună din această primăvară, sportiva pregătită de profesorul Fănel Ionescu trecând prima linia de sosire în finala probei de 60 m garduri.

Cea de-a doua medalie de brănz adjudecată de delegaţia brăileană i-a aparţinut atletei Cătălina Moroşanu de la grupa profesoarei Sica Lazăr, care s-a clasat pe locul al treilea la aruncarea greutăţii şi pe patru la săritura în lungime.

La finalele de atletism pentru copii au participat 363 de sportivi de la 68 de cluburi, 213 în concursul fetelor şi 150 în cel al băieţilor.