Tradiția se respectă

* HC Dunărea a pierdut, 24-31, meciul cu Minaur Baia Mare * la pauză scorul a fost egal, 12-12 * partida a contat ca manșă tur a sferturilor de finală ale EHF European League

HC Dunărea a pierdut 24-31, partida tur cu Minaur Baia Mare, din EHF European League iar șansele de a ajunge în Final Four sunt minime.

S-a respectat tradiția. Din 2013, între cele două echipe s-au disputat 12 meciuri oficiale, Minaur a câștigat 11, iar unul s-a încheiat la egalitate. Echipa brăileană va fi probabil eliminată din competiție după meciul retur, însă părăsește EHF European League, după cea mai mare performanță din istoria clubului brăilean. Calificarea în sferurile de finală ale aceste competiții europene reprezintă un bonus, mult peste obiectivul propus.

Prima repriză a fost una echilibrată și s-a încheiat la egalitate, 12-12. În primele 30 de minute, HC Dunărea a condus de două ori la un gol, dar în minutul 17 a fost condusă cu 10-6.

În partea a doua a întâlnirii din Polivalentă, HC Dunărea a condus cu 13-12 și 14-13, după golurile marcate de Zamfirescu și Dmitrovic. Echilibrul s-a mai păstrat până în minutul 43, moment al partidei în care Minaur avea doar un gol avans. Formația pregătită de Costică Buceschi s-a desprins la cinci lungimi, 24-19, iar cu un minut înainte de finalul meciului conducea cu 28-21. Formația din Baia Mare s-a impus cu 31-24 și a luat o mare opțiune la calificarea în Final Four-ul EHF European League.

Pentru HC Dunărea au marcat Dmitrovic 7 goluri, Czeczi 5, Kanaval 4, Zamfirescu 3, Udriștoiu 2, Safta 1, Tiron 1, Milic 1, iar pentru Minaur au înscris Kovacevic 8 goluri, Lavko 7, Blohm 5, Fujita 4, Laslo 2, Araujo 2, Polocoșer 1. Kerekes 1, Tănăsie 1.