Tractorul Viziru a eliminat-o pe Voinţa Plopu din Cupă

• singurul meci decis la loviturile de departajare în etapa a doua a fazei judeţene a fost cel de la Tufeşti • Mihai Popa şi Eduard Vlăducă au realizat câte un hat trick • golgeterul rundei a fost însă Mădălin Stoican de la Tractorul Viziru cu 5 reuşite

Tractorul Viziru a fost revelaţia etapei a doua a Cupei României, faza judeţeană: formaţia din Viziru s-a impus cu 7-3 pe terenul echipei Voinţa Plopu, jucătorul partidei fiind Mădălin Stoican autor a cinci goluri. Dinamo Măxineni nu s-a prezentat la meciul pe care trebuia să-l joace pe teren propriu, iar Siretul Vădeni a câştigat la “masa verde”.

Singurul meci care a avut nevoie de lovituri de departajare de la 11 metri pentru stabilirea învingătoarei a fost cel dintre Recolta Tufeşti şi Dunărea Gropeni. După 90 de minute scorul a fost egal, 1-1, au marcat Cocoş pentru gazde şi Ţintea pentru oaspeţi, şi tot 1-1 a fost şi după cele două reprize de prelungire. Mai departe, merge Dunărea Gropeni care s-a impus cu 6-4 după executarea loviturilor de la 11 metri.

În rest, favoritele s-au calificat in corpore în etapa următoare.

Viitorul Cireşu, pentru care Mihai Popa a realizat un hat trick, a dispus cu 3-0 pe teren propriu de Comagrim Dudeşti, iar Voinţa Făurei Sat a câştigat cu 4-0 disputa cu AS Jirlău. Eduard Vlăducă a înscris de trei ori în poarta celor de la Victoria Deduleşti, iar echipa sa, Voinţa Găiseanca s-a impus cu 3-1, golul de onoare al oaspeţilor fiind înscris de Stănoiu, în minutul 75.

Etapa a treia a Cupei României, faza judeţeană, va avea loc în 2019.