Thuringer HC s-a impus cu 32-28 în partida cu HC Dunărea

• a fost primul derby al grupei B din EFH European League • pentru HC Dunărea urmează alte două deplasări • formația brăileană va juca miercuri în Liga Florilor, la CSM Târgu Jiu, iar pe 21 ianuarie, în etapa a 3-a a EHF European League, va evolua la HC Lokomotiva Zagreb

Perioada încărcată cu meciuri oficiale din 3 în 3 zile din acest an și-a spus cuvântul, iar HC Dunărea a făcut un joc modest în deplasarea de la principala adversară în disputa pentru primele două locuri din grupa B, Thuringer HC, în etapa a 2-a a EHF European League.

Astfel că primul derby al acestei grupe a fost câștigat de Thuringer HC cu 32-28.

Poarta nu a ajutat echipa, iar Liscevic și Kanaval au fost departe de evoluția pe care au avut-o în prima etapă cu formația din Franța, în timp ce la formația gazdă s-au remarcat atât portarul Dinah Eckerle cu 12 intervenții, cât și Johana Reichert care a marcat 13 goluri.

În primul derby al grupei B, MVP-ul partidei, Johana Reichert, a deschis scorul, însă imediat Udriștoiu a obținut o aruncare de la 7 metri, Gonzalez a marcat și scorul a redevenit egal, 1-1. Pichlmeier a transformat o aruncare de la 7 metri și echipa gazdă a revenit în avantaj, 2-1. Gonzalez a egalat, 2-2, în minutul 3, însă în doar un singur minut Thuringer HC a înscris de două ori, prin Huber și Hendrikse și s-a distanțat la 4-2. Hendrikse și Reichert au înscris din nou iar formația gazdă s-a distanțat la patru lungimi, 6-2, în minutul 6.

Liscevic a redus din diferență, însă Thuringer HC avea șapte lungimi avans, 10-3 în minutul 18, după golul semnat de Johana Stockschlader. Formația pregătită de Jan Leslie a reușit o serie de cinci goluri consecutive și de la 3-10 s-a apropiat la 8-10 în minutul 21, după reușitele semnate de Gonzalez, Quintino de două ori, Popa și da Rocha.

Însă a fost doar un foc de paie pentru că la pauză a fost 16-11 pentru  Thuringer HC.

Gonzalez a înscris primul gol al reprizei secunde însă nemțoaicele nu au redus motoarele, ba le-au turat la viteză mare și, după reușita Johanei Reinhert, s-au desprins la opt goluri, 20-12, în minutul 36.

Partida nu a mai avut istoric din acest moment, iar Thuringer HC a continuat să dicteze ritmul partidei și s-a impus cu 32-28.

După acest succes formația din Germania rămâne pe primul loc al grupei B.

Pentru HC Dunărea urmează alte două deplasări. Formația brăileană va juca miercuri în Liga Florilor la CSM Târgu Jiu, iar pe 21 ianuarie, în etapa a 3-a a EHF European League, va evolua la HC Lokomotiva Zagreb.

Pentru HC Dunărea au marcat: Gonzalez 6 goluri, Quintino 5, Liscevic 4, da Rocha 3, Popa 3, Jezic 2, Zivkovic 2, Araujo 1, Lupei 1, Schmelter 1, iar pentru Thuringer HC au înscris: Reichert 13 goluri, Hendrikse 5, Huber 5, Stockschlader 4, Pichlmeier 3, Jakubisova 1, Rode 1.