Tenismena Ruxandra Bertea, vicecampioană naţională pe echipe U14

• antrenată de Mihai Mălâia, brăileanca a făcut parte din echipa Politehnica Bucureşti • Bertea a avut o vară plină de satisfacţii

Centrul Naţional de Tenis a găzduit de curând ediţia 2019 a Campionatului Naţional de tenis de câmp pe echipe la categoria de vârstă U14, o competiţie la care brăileanca Ruxandra Bertea a devenit vicecampioană naţională cu formaţia clubului Politehnica Bucureşti.

Competiţia a reunit tot ce are mai bun tenisul de câmp feminin din România, la această categorie de vârstă.

După meciurile care au avut loc în prima zi, s-au stabilit cele patru formaţii care urmau să se lupte pentru medalii. Iar în “careul de aşi” a intrat şi clubul Politehnica Bucureşti. Competiţia din acest an a fost câştigată de clubul Dinamo Bucureşti, cap de serie numărul unu, care a obţinut trei victorii, iar locul al doilea i-a revenit Politehnicii Bucureşti, echipă formată din Patricia Goina, Ruxandra Bertea, Theodora Stăncescu, Clara Cîrlan, Gloria Ivanciu,  Sara Olteanu. Pe locul al treilea s-a clasat ATC Elite Tg. Jiu.

Pentru Ruxandra Bertea acesta a fost cel de-al cincilea titlu de vicecampioană naţională din cariera sa.

Locul al doilea la simplu şi la dublu, la internaţionalul de la Arad

Tenismena antrenată de Mihai Mălâia, Ruxandra Bertea a avut o evoluţie foarte bună la concursurile la care a participat în această vară. Brăileanca a câştigat trei turnee, două la simplu şi unul la dublu, la Iaşi respectiv Slobozia, dar a disputat şi o finală, la Brăila, la categoria de vârstă U16.

Cel mai bun rezultat obţinut de Ruxandra Bertea a fost cel obţinut la concursul internaţional de la Arad, competiţie de gradul al III-lea, la care brăileanca a reuşit să joace ambele finale. La simplu, în semifinale, Roxana Bertea a învins-o, cu 6-1, 6-1, pe Alexandra Neacşu de la ATC Elite Tg. Jiu. Brăileanca a fost învinsă cu 6-2, 6-3, în finală, de Ann Akasha Ceuca din Germania, favorita numărul unu a competiţiei.

În finala de dublu, Sofia Bărbulescu şi Anca Sauciuc (Academia de Tenis Herăstrău), cap de serie numărul 3, s-au impus cu 6-3, 7-6(5) în faţa perechii Ruxandra Bertea (Fortuna Brăila)/Daria Ghibarsina (Sănătatea Botoşani), cap de serie numărul 4.