Surprize în prima etapă a Ligii a V-a la fotbal

În etapa inaugurală a Ligii a V-a, pe ansamblu s-au înregistrat rezultate normale, însă au fost şi câteva surprize. Cea mai mare dintre aceste a fost înfrângerea la "masa verde" a echipei campioane din sezonul trecut, Viitorul 2 Ianca. Formaţia din Ianca nu a prezentat tabelul de jucători care nu au voie să evolueze la echipa a doua, iar de acest lucru a profitat nou înfiinţata AS Ulmu, care a obţinut 3 puncte fără a evolua în teren. Tot cu 3-0, dar în favoarea echipei vizitatoare, a fost omologat şi meciul de la Romanu. Partida dintre Romgal Romanu şi Speranţa Măxineni s-a întrerupt în minutul 43, la scorul de 2-0, în favoarea echipei Romgal, deoarece echipa gazdă nu mai avea asigurată asistenţa medicală. Iar Comisia de Disciplină a analizat cazul şi a dictat victorie cu 3-0 în favoarea formaţiei vizitatoare, Speranţa Măxineni. Tot în seria treia, cea mai puternică de altfel, derby-ul dintre Viitorul Cireşu şi AS Bordei Verde a fost tranşat în favoarea echipei gazdă, de Dumitru, în chiar ultimul minut al timpului regulamentar de joc. În Seria a doua Tricolorul Lanurile a început campionatul cu o victorie la scor, 5-2, pe teren propriu în disputa cu Stanriz Stăncuţa. Chiriac, Văsii, Bertescu şi Moisescu de două ori au înscris pentru gazde, Mirescu şi Pisică pentru formaţia vizitatoare. În Seria întâi FC Urleasca s-a impus cu 4-1 la Victoria 2 Traian, Muşat a marcat pentru echipa din Traian, Spătaru de trei ori şi Popescu au înscris pentru oaspeţi. Nou înfiinţata Dinamo Măxineni pentru care au marcat A. Crăciun, Matei, Coman şi Ţuţuianu a câştigat cu 4-2 disputa cu Unirea Grădiştea, golurile oaspeţilor fiind semnate de Baciu în minutele 34 şi 88.