Surpriza mare in ultima etapa a turului Ligii I

Cu toate ca pleca cu prima sansa in Cringul Buzaului formatia din Ghencea a terminat la egalitate, scor 1-1 (0-0), meciul disputat, ieri, in cadrul etapei a XVII-a a Ligii I.
Steaua a deschis scorul in minutul 78, prin Nicolae Dica, care a trimis mingea in poarta, din citiva metri, dupa o recentrare a lui Lovin.
Dupa golul reusit de stelisti, spectatorii buzoieni au inceput sa plece iar in minutul 85, suporterii oaspetilor au scandat "Fara blaturi", unii dintre ei plecind chiar de la stadion.
Prima mare ocazie de gol s-a derulat insa in minutul 37, si a apartinut gazdelor. Jucatorul echipei Gloria Buzau, Valentin Iovita a scapat singur cu Zapata, dar a sutat in bara.
Gloria Buzau a restabilit egalitatea in minutul 90^2, prin Romeo Bunica, atacantul gazdelor transformind o lovitura libera de la aproximativ 20 de metri.
Meciul a fost arbitrat la centru de Stefan Erdei, ajutat la cele doua linii de Ionel Popa si Eduard Cringasu. Arbitru de rezerva a fost Marius Bocaneala.

Gloria Buzau: 32. Minca - 18. Nejneru, 4. Jozici, 15. Vlaicu, 27. A. Filip - 5. Doicaru, 26. Dino Ezze - 8. Paleacu, 20. Cl. Ionescu (23. M. Gheorghe '84), 9. Iovita - 17. Guda (14. Bunica '65). Antrenor: Stefan Stoica.
Steaua: 1. Zapata - 4. Golanski, 17. E. Baciu, 5. Rada, 18. P. Marin - 29. Badoi, 20. Lovin, 26. Croitoru (14. Cristocea '62), 25. Neaga (7. Bicfalvi '86) - 10. Dica, 9. V. Badea (30. Zaharia '70). Antrenor: Marius Lacatus.
Cartonase galbene: Cl. Ionescu '34 / Rada '33

Zapata a incurcat galeriile

Inainte de meci, cind portarul Zapata a iesit la incalzire, el nu a stiut unde sa mearga sa-si salute galeria, pentru ca spectatorii prezenti pe stadion il aplaudau. L-a salvat insa Cernea. Portarul de rezerva l-a indrumat spre peluza ocupata de cei aproximativ 200 de suporteri stelisti.
In alta ordine de idei, pentru acest meci Steaua nu a contat pe Goian, Nicolita, Ovidiu Petre si Emeghara, toti accidentati. De altfel la partida de la Buzau nu a fost prezent pe stadion nici finantatorul bucurestenilor, Gigi Becali.