Suporter Club Brăila, egala echipei de pe locul al doilea

• formația nou înființată a remizat 3-3, la Victoria Traian II • AFC Urleasca, victorie in extremis pe teren propriu

În etapa a 8-a a ligii a V-a au fost câteva partide interesante și se putea consemna și o primă mare surpriză la Urleasca, acolo unde Dunărea Gropeni, formație din coada clasamentului, conducea cu 2-0 în minutul 27, după golurile marcate de  Dicianu și Streche. AFC Urleasca a redus din diferență prin Ciocan (min. 38) și la pauză Dunărea avea un avantaj de un gol. În repriza a doua, liderul Seriei I a beneficiat de autogolul lui Stoianovici și egalitatea s-a restabilit în minutul 73. Cu zece minute înainte de finalul partidei, fundașul stânga al gazdelor, Adrian Coman, a marcat golul de trei puncte pentru formația gazdă. Un alt joc interesant a avut loc la Traian, între Victoria Traian II și Suporter Club Brăila. Echipa gazdă a condus în două rânduri, după golurile marcate de Tănăsuică și Gorgovan, dar oaspeții au egalat de fiecare dată grație golurilor marcate de Bălănică. Suporter Club Brăila a reușit să treacă prima dată în avantaj în minutul 88, după reușita lui Fătu, însă în prelungiri echipa din Traian a beneficiat de un penalty pe care l-a transformat Căldăruș (min. 93) și jocul s-a încheiat nedecis, dar echitabil. De remarcat evoluția în creștere a nou înființatei Suporter Club Brăila care a reușit să țină în șah echipa de pe locul al doilea, din Seria I.

Și în Seria a II-a a Ligii a V-a favoritele s-au impus in corpore, dar fără emoții.

AFC Urleasca II este lider în Seria I, cu maximum de puncte, 21, și după etapa a 8-a. Locul al doilea este ocupat de Victoria Traian II, cu 16 puncte. Urmează două formații cu câte 15 puncte, ordinea fiind stabilită de golaveraj, Dacia Bertești, respectiv Stanriz Stăncuța.

Podiumul în seria a II-a este ocupat de: 1.Viitorul Galbenu 19 puncte, 2. Voința Făurei Sat    16 puncte (golaveraj: 24-9), 3.  Voința Surdila Găiseanca 16 puncte (21-9).