Steaua a remizat la Istanbul cu Galatasaray

Galatasaray Istanbul: 1. Aykut - 2. Emre Gungor (55. Sabri '66), 21. Emre Asik, 76. Servet Cetin, 22. Hakan Balta - 11. Hasan Sas (83. Erhan '78), 5. Meira, 14. Mehmet Topal (8. Baris '46), 66. Arda Turan - 10. Lincoln, 20. Nonda. Antrenor: Michael Skibbe.
Steaua Bucuresti: 1. Zapata - 4. Golanski (15. Nesu '73), 6. Radoi, 4. D. Goian, 18. P. Marin - 8. Ov. Petre (24. Ghionea '60), 20. Lovin - 16. Nicolita, 10. Dayro Moreno, 14. Toja (30. Tiago Gomes '81) - 11. Arthuro. Antrenor: Marius Lacatus.
Cartonase galbene: Hasan Sas '43 / Nicolita '43, Radoi '80, Arthuro '80.
Arbitri: Laurent Duhamel - Stephane Duhamel, Laurent Ugo - Thierry Auriac (toti Franta).
Observatori: Benny Jacobsen (Danemarca), Alan Snoddy (Irlanda de Nord).

Echipa Steaua Bucuresti a terminat la egalitate, miercuri, in deplasare, scor 2-2 (2-1), partida disputata in compania formatiei Galatasaray Istanbul, din prima mansa a turului trei preliminar al Ligii Campionilor.
Golurile Stelei au fost marcate de Dayro Moreno '4 si Nicolita '13, in timp ce pentru Galatasaray a inscris Nonda, in minutele 19 si 47.
In minutul 4, Steaua a deschis scorul. Portarul Aykut a degajat in spatele lui Arthuro, mingea a sarit la Dayro Moreno, care a patruns in forta in careul gazdelor si l-a executat din 7 metri pe portarul turc.
In aprilie 1989, cind Steaua a intilnit pe Galatasaray in deplasare, in semifinalele Cupei Campionilor Europeni, scor 1-1, s-a petrecut o faza oarecum similara. Portarul turcilor, Simovici, a degajat in ceafa actualului selectioner al Romaniei, Victor Piturca, mingea sarind in plasa, insa arbitrul a anulat, incorect, golul. Steaua a ajuns atunci in finala competitiei, invingind cu scorul general de 5-1. Pentru Steaua a jucat atunci si actualul antrenor Marius Lacatus.
Steaua a majorat diferenta in minutul 13, cind, dupa un aut batut de Golanski de pe partea dreapta si deviat cu capul de Servet Cetin, Nicolita a reluat din prima, din plonjon, de la 11 metri, in poarta gazdelor. Nicolita nu mai inscrisese pentru Steaua din noiembrie 2007, de la meciul cu Universitatea Craiova, ultima sa "reusita" fiind un autogol, in returul campionatului trecut, in primavara, la Iasi.
Galatasaray a redus din handicap in minutul 19 prin Nonda, care a reluat in plasa din mijlocul careului, dupa o centrare de pe stinga a lui Hakan Balta, profitind si de o lipsa de marcaj a jucatorilor stelisti.
Tot Nonda a fost si autorul golului egalizator, in minutul 47, reluind cu capul din 7 metri balonul centrat de pe stinga de Arda Turan.
La meci au asistat aproximativ 21.000 de spectatori, dintre care aproape 500 de romani.
Steaua a jucat in echipamentul de rezerva, pentru meciurile din deplasare, galben electric complet.
Mijlocasul columbian Juan Carlos Toja, achizitionat de la FC Dallas, a debutat pentru "ros-albastri" in meciul cu Galatasaray, din postura de titular. Toja a sosit in Romania acum o saptamina si nu jucase pina acum nici un minut intr-un meci oficial.
Inainte de meci, Gigi Becali s-a aratat foarte bucuros de faptul ca Ovidiu Petre poate juca, deoarece se temea sa nu evolueze capitanul Mirel Radoi la mijloc, fiind mai mare nevoie de el in aparare. Ovidiu Petre a fost incert pentru acest meci din cauza unei suprasolicitari, in urma operatiei suferite la genunchi in aceasta vara. Petre nici nu a evoluat in ultimul meci de campionat al Stelei, de la Iasi. El a acuzat probleme medicale si in finalul primei reprize a meciului de la Istanbul, fiind schimbat in minutul 60.
Golanski a parasit terenul in minutul 73 schiopatind usor.
In minutele de prelungire, Ghionea a primit un cot in figura de la Nonda si a ramas intins pe gazon. Fundasul stelist a fost scos pe targa in afara terenului, dar a reintrat imediat pe gazon.
Lacatus nu a contat in acest meci pe Janos Szekely, Mihaita Plesan, ambii accidentati, Cosmin Vitca, Ifeanyi Emeghara, Valentin Badea, netrecuti pe lista UEFA pentru aceasta dubla mansa, in timp ce Eugen Baciu, Ionut Rada si Pantelis Kapetanos, care au facut deplasarea la Istanbul, au ramas in afara lotului.
Prezent la meci alaturi de familie, fostul jucator si antrenor al celor doua echipe, Gheorghe Hagi, a fost ovationat de suporterii turci din tribune.
La partida a asistat si selectionerul Turciei, Fatih Terim.
Partida retur este programata la 27 august, pe stadionul din Bulevardul Ghencea.