Steaua nu mai merge în Europa la primăvară

Steaua a început cu un joc de posesie prelungită, dar parcă s-a ferit să încerce angajări în profunzime. Campioana a părut că temporizează în momentele în care ar fi trebuit să accelereze, astfel că ocaziile au fost rare.
Prima oportunitate a aparţinut oaspeţilor, prin fundaşul stânga Aogo, care a tras la colţul scurt, însă, fără probleme pentru Tătăruşanu (18). Un minut mai târziu, Piovaccari a avut şansa de a deschide scorul, dar lobul său a fost prea lung şi a trecut peste poartă (19).
Farfan a irosit o ocazie mare pentru oaspeţi (29), reluând peste poartă din poziţie de finalizare. Piovaccari a avut cea mai mare ocazie de gol a Stelei, în min. 31, când a reluat din careu, dar Faehrmann a respins. Până la pauză nu a mai fost de notat decât o lovitură liberă executată de peruanul Farfan peste transversală (34).
Prima ocazie după pauză a aparţinut oaspeţilor, dar şutul lui Neustaedter s-a dus pe lângă ţintă.
Reghecampf a schimbat sistemul de joc la pauză, evoluând cu trei fundaşi, Varela, Szukala şi Gardoş, pentru a avea mai multă consistenţă la mijloc.
Steliştii şi-au bătut joc de o ocazie uriaşă de gol în min. 59, când Prepeliţă şi Chipciu au rămas singuri cu portarul, dar s-au încurcat reciproc. Apoi, Faehrmann a salvat golul în min. 61, la lovitura de cap a lui Szukala. Jones a replicat în min. 64, lovitura sa de cap trecând foarte aproape de poartă.
Steliştii au cerut penalty în min. 68 la o intervenţie a portarului advers la Piovaccari, iar un minut mai târziu, Szukala a reluat pe lângă poartă după un corner. Tănase a bătut foarte periculos o lovitură liberă, dar mingea a şters bara (76). Schalke a răspuns cu o lovitură liberă, la care Szalai a trimis un pic pe lângă (80).
Stanciu a fost aproape de un gol care putea fi al victoriei (84), însă lobul său a fost prea scurt şi portarul a reţinut. Fazele au alternat la cele două porţi, iar Tătăruşanu s-a opus la şutul lui Szalai (85). Schalke ar fi putut primi un penalty în min. 87, Szalai fiind busculat în careu, dar nu s-a acordat nimic. Piovaccari a irosit o situaţie uriaşă în min. 90, lovitura sa de cap oprindu-se în braţele lui Faehrmann.
Steaua a obţinut doar un punct şi nu mai are şanse de calificare nici măcar în Europa League, după rezultatul dintre FC Basel şi Chelsea.
Schalke şi Steaua s-au mai întâlnit şi în sezonul 2011-2012 al Europa League, remizând la Cluj (0-0), în tur, pentru ca Schalke să câştige pe teren propriu (2-1) în retur. în meciul tur, Schalke s-a impus cu scorul de 3-0.
Steaua l-a pierdut pe căpitanul Bourceanu în perspectiva meciului cu Chelsea din 11 decembrie, fiind suspendat pentru cumul de cartonaşe galbene.
Steaua a egalat recordul de meciuri consecutive fără victorie în grupele Champions League, 22 cu meciul de marţi cu Schalke, deţinut de Spartak Moscova. Ultimul succes al roş-albaştrilor s-a petrecut pe 13 septembrie 2006, 4-1 cu Dinamo Kiev în deplasare.
Totodată, Steaua a stabilit un nou record de meciuri consecutive fără victorie pe teren propriu în Liga Campionilor la fotbal, 12 la număr, după ce era la egalitate cu Spartak Moscova (11 meciuri). Spartak nu a câştigat niciun meci din cele jucate acasă în Champions League (nu sunt luate în calcul fazele preliminare) în perioada 2001-2006. în ultimele trei campanii în care a evoluat în grupele competiţiei, Steaua nu a obţinut niciun succes în faţa propriilor suporteri, ultima sa victorie acasă datând din 16 octombrie 1996, când se impunea cu 1-0 în faţa formaţiei Widzew Lodz, conform AGERPRES.

Reghecampf: Vom face o analiză pentru a vedea cum trebuie să arătăm la anul în Liga Campionilor

Antrenorul echipei Steaua Bucureşti, Laurenţiu Reghecampf, a declarat, marţi seară, după eliminarea din cupele europene, că va trebui să facă o analiză pentru a vedea cum trebuie să arate formaţia sa în ediţia viitoare a Ligii Campionilor.
Tehnicianul stelist a afirmat că l-a schimbat pe Ionuţ Neagu, deoarece acesta nu este refăcut complet: "L-am schimbat pe Neagu pentru că nu este în ritmul echipei. Are nevoie să joace cât mai mult, dar se şi ţinea de mână, pentru că nu şi-a revenit complet după acea fractură. M-am bucurat că a rezistat 45 de minute şi că ne putem baza pe el la meciurile viitoare".
Antrenorul echipei Schalke 04, Jens Keller, a declarat, după remiza din meciul cu Steaua Bucureşti, că formaţia sa şi-a creat multe ocazii, dar i-a lipsit omul de gol.