Steaua, la un pas de finala Cupei Ligii

Steaua Bucureşti a învins-o pe Astra Giurgiu cu scorul de 3-0 (2-0), miercuri seara, pe stadionul Steaua, în prima manşă a semifinalelor Cupei Ligii Adeplast la fotbal şi a făcut un pas important spre ultimul act al competiţiei. Campioana s-a impus prin golurile marcate de Cristian Tănase (4), George Tucudean (33) şi Raul Rusescu (86), într-un meci în care Astra, rămasă în zece oameni din minutul 51, a contat prea puţin. Roş-albaştrii, la primul lor meci oficial cu noua siglă şi denumirea de FCSB, au deschis scorul rapid, în minutul 4, prin Cristian Tănase, care şi-a făcut un frumos cadou la împlinirea a 28 de ani reluând din voleu centrarea lui Paul Papp.

Ocazii ratate

Gazdele au mai ratat ocazii prin Chipciu (14), care a tras pe lângă poartă, şi Tănase (15), al cărui şut a fost respins de Lung, după care giurgiuvenii au solicitat penalty în minutul 24, când Papp a jucat balonul cu mâna în propriul careu. Steaua şi-a majorat avantajul în minutul 33, când Lung jr a respins defectuos un şut al lui Prepeliţă, iar ex-dinamovistul Tucudean a fost pe fază şi a trimis în plasă, marcând primul său gol oficial pentru echipa din Ghencea, relatează agerpres.ro.

Minge respinsă peste transversală

Până la pauză, echipa lui Costel Gâlcă a mai irosit două situaţii, prin Chipciu (42), al cărui şut a fost blocat de Ben Youssef, şi Tănase (44), mingea expediată de decarul stelist fiind respinsă peste transversală de portar. Deşi Steaua a avut superioritate aproape întreaga repriză secundă, Astra a echilibrat jocul, al treilea gol al echipei gazdă fiind reuşit de Rusescu (86), din centrarea lui Chipciu.

Manşa secundă va avea loc pe 10 sau 11 martie, la Giurgiu.

Steaua Bucureşti - Astra Giurgiu 3-0 (2-0)
Au marcat: Cristian Tănase (4), George Ţucudean (33), Raul Rusescu (86).
Bucureşti, stadion Steaua: 4.189 spectatori
Cupa Ligii Adeplast - semifinale (tur)

Au evoluat echipele:
Steaua: Giedrius Arlauskis - Paul Papp, Srgian Luchin, Fernando Varela, Alin Toşca - Andrei Prepeliţă (Raul Rusescu, 46), Nicandro Breeveld - Adrian Popa (Alex Bourceanu, 69), Alex Chipciu, Cristian Tănase (căpitan) - George Ţucudean (Ionuţ Neagu, 76). Antrenor: Constantin Gâlcă.
Astra: Silviu Lung jr - Laurenţiu Rus, Cristian Oros, Syam Ben Youssef, Junior Morais - Vincent Laban, Takayuki Seto (William De Amorim, 46) - Gabriel Enache, George Florescu, Constantin Budescu (căpitan; Seidu Yahaya, 57) - Denis Alibec (Kehinde Fatai, 13). Antrenor: Oleg Protasov.
Arbitru: Radu Petrescu; arbitri asistenţi: Vasile Marinescu, Mircea Grigoriu; arbitru de rezervă: Marcel Bîrsan (toţi din Bucureşti)
Observatori: Marian Salomir (Cluj-Napoca) - CCA, Vasile Marcel (Bucureşti)
Cartonaşe galbene: Rus (48, 51), Tănase (48), Budescu (56).
Cartonaş roşu: Rus (51).