Start cu dreptul pentru handbalistele brăilene în 2010

Start excelent al handbalistelor brăilene în 2010. HC Dunărea s-a impus cu 27-24 în partida susţinută în deplasare la Ştiinţa HCM fiind astfel prima formaţie din Liga naţională care a reuşit să câştige în acest campionat la Baia Mare.
Elevele profesoarei Alexandrina Soare au condus în repetate rânduri, însă soarta partidei s-a decis în ultimele 5 minute, când băimărencele au ratat două aruncări de la 7 metri prin Geiger şi Kovacs, iar brăilencele au punctat decisiv de trei ori consecutiv.
Prima parte a meciului a fost extrem de săracă în goluri, iar exemplul cel mai elocvent este faptul că după 14 minute de joc tabela indica doar 3-1 pentru formaţia vizitatoare. Băimărencele au egalat la 3, apoi s-a mers cap la cap până în minutul 25, moment al partidei în care HC Dunărea avea din nou un avans de două goluri, 11-9, diferenţă care s-a consemnat apoi şi la finalul primei reprize.
Punctul forte al oaspetelor a fost apărarea, jucătoarele brăilene au anihilat-o total pe Melinda Geiger, astfel că interul băimărencelor nu a reuşit să înscrie nici măcar un gol în primele 30 de minute.
Ştiinta HCM a început bine repriza secundă şi a reuşit să preia conducerea, 18-17, în minutul 41. Băimărencele au ratat însă incredibil câteva situaţii idealel, iar gafele gazdelor au fost taxate imediat de Ada Moldovan şi Katalin Jenofi, în special prin goluri marcate de la distanţă, la care portarii Ştiinţei au fost simpli spectatori.
După ce a parat nu mai puţin de 14 mingi şi o aruncare de la 7 m pe parcursul întâlnirii, în finalul meciului Goldic a făcut din nou diferenţa. Portarul formaţiei vizitatoate a apărat două aruncări de la 7 m, Rădulescu a înscris de două ori, Ada Moldovan odată şi HC Dunărea s-a impus la o diferenţă de trei goluri în faţa formaţiei care înaintea acestei partide ocupa locul al doilea în clasament.
"Este pentru prima dată în acest campionat când am jucat foarte bine pe tot parcursul întâlnirii şi nu am mai ratat mult, la fel ca în sezonul precedent când am urcat pe podium. Fetele au evoluat cu dăruire şi mobilizare, iar aportul portarului Goldic, pe final de meci, a fost decisiv în stabilirea învingătoarei. Concluzia mea este că toate handbalistele care au evoluat în acest meci şi-au făcut datoria", a declarat Alexandrina Soare.

Ştiinţa HCM: Cetăţeanu, Matei, Popovici - Pomohaci 5, Amariei 5, Geiger 4, Kovacs 4, C. Pop 3, Rudics 2, Klimek 1, Buceschi, Pârvuţ.
HC Dunărea: Goldic, Voicu - A. Moldovan 9, Jenöfi 8, Rădulescu 4, Tomuleanu 2, Mitrea 2, Dancu 1, Adespii 1, Radovici.