Start cu dreptul în retur

După cum arată scorul final, actul al doilea a fost la discreţia brăilencelor.
Gazdele nu au depus însă armele şi au încercat să întoarcă soarta meciului în setul al treilea, unul echilibrat până la 20-20.
Din acest moment Niculcea a avut patru servicii foarte bune, Tudosie, Car, Tsankova, Dudnic şi Ghiţă au jucat fără greşeală şi CSM Comision a câştigat setul, meciul cu 3-0 şi astfel a început cu dreptul returul campionatului Diviziei A2.
"Am mai avut şi câteva ezitări, au mai fost şi greşeli de arbitraj, dar în general, în momentele importante jucătoarele brăilene s-au mobilizat exemplar şi am câştigat acest prim meci din retur. Sâmbăta viitoare jucăm la Brăila cu CSM 2007 Focşani şi sper să le oferim brăilenilor un spectacol frumos şi un alt succes", a declarat antrenorul Vladimir Stănescu.