Start bun de sezon pentru tenismana Georgia Crăciun

Tenismana brăileană Georgia Crăciun a avut o prestaţie foarte bună la Campionatele Naţionale rezervate fetelor de 16 ani, competiţie care s-a derulat în urmă cu câteva zile la Bucureşti.

Brăileanca a învins-o în primul tur în trei seturi, 3-6, 6-4, 6-4 pe Bianca Mihăilescu, însă în cel de-al doilea i-au fost necesare doar două seturi pentru a se impune în faţa Taniei Mare. După ce a pierdut la tie-break, 6-7, primul set în faţa favoritei numărul trei, Iulia Ivaşcu Georgia Crăciun le-a câştigat pe următoarele două cu 6-2, 6-2 şi şi-a asigurat un loc în semifinale. În penultimul act al naţionalelor brăileanca a jucat în compania favoritei numărul unu, Oana Gavrilă din Craiova, nimeni alta decât lidera la zi în clasamentul tenismenelor de 16 ani din România. Craioveanca a câştigat primul set cu 6-1, însă Crăciun a jucat foarte bine în setul al doilea şi a reuşit să se impună cu 7-5. Ultimul set a fost dominat autoritar de Crăciun, brăileanca pregătită la TC Venus de Gheorghe Goleanu reuşind să câştige cu 6-0 şi să acceadă în finală.
În ultimul act reprezentanta clubului TC Venus, Georgia Crăciun a pierdut în trei seturi, 6-3, 5-7, 0-6 meciul cu bucureşteanca pregătită de Răzvan Sabău, Andreea Roşca.
Tot în acest an Georgia Crăciun a ocupat locul al doilea la un turneu masters, la care au participat primele opt jucătoare din ţară la categoria de vârstă 16 ani.
"Am început foarte bine anul 2014. M-am clasat pe locul al doilea la masters, unde în finală am pierdut în faţa numărului unu din România, Oana Gavrilă, însă acum la naţionale mi-am luat revanşa în faţa ei. Din păcate, am pierdut finala la naţionalele de la Bucureşti, însă fără a exagera spun că un aport la desemnarea campioanei naţionale l-au avut şi arbitrii. Eu le mulţumesc tuturor celor care m-au ajutat să ajung la aceste competiţii şi prin aceste rezultate sper să-i determin să mă sprijine financiar pentru a putea participa la concursurile care vor urma", a declarat Georgia Crăciun.