Start în sezonul atletic indoor

Prima verificare a atleţilor români în vederea sezonului indoor, etapa întâi a Grand Prix-ului rezervat seniorilor, tineretului şi juniorilor I, a avut loc sâmbăta trecută la Bucureşti, iar printre participanţi regăsindu-se şi reprezentanţii Clubului Sportiv Municipal.
La seniori brăilenii au contat în lupta pentru primele trei locuri doar în proba de 60 m garduri, unde, atât la feminin cât şi la masculin, au ocupat locurile al doilea şi al treilea.
În concursul fetelor, proba de garduri a fost câştigată de Viorica Ţigău de la Dinamo Bucureşti, iar pe poziţiile următoare s-au clasat brăilencele Anamaria Ioniţă şi Anamaria Codreanu, în timp ce la masculin s-a impus atletul de la Farul, Cornel Bănănău. Locul secund i-a revenit lui Aurel Baciu, iar pe poziţia a treia s-a clasat Ionuţ Mihalcea.
La juniori doi, atleţii au obţinut acelaşi timp, 8:41 secunde la garduri, brăileanul Alexandru Anton şi bucureşteanul Dan Niculescu, în timp ce Alexandru Bogoi a terminat cursa pe locul al 6-lea.
Ceilalţi sportivi brăileni au obţinut rezultate modeste.
Raisa Matei s-a clasat pe locul al 7-lea la triplusalt feminin, în timp ce colegul ei, Ştefan Croitoru, a încheiat aceeaşi probă pe poziţia a 9-a, în concursul masculin.
La competiţie au participat 269 de atleţi, 98 în întrecerea feminină si 171 în cea masculină, de la 73 de cluburi din ţară.