Stanriz Stăncuţa revelaţia Cupei României - faza judeţeană

De departe revelaţia acestei ediţii a Cupei României - faza judeţeană Brăila, este echipa de Liga a V-a, Stanriz Stăncuţa. În faza sferturilor de finală, Stanriz a eliminat-o din competiţie pe Stars Brăila, formaţie aflată pe poziţia a treia în Liga a IV, care a avut în componenţă fotbalişti cu experianţa Ligii a III-a şi a Ligii a II-a, precum portarul George Tudor, Marcel Gheorghe, Ionuţ Cireaşă, Gabriel Colilie, Alexandru Balaban. Însă, cu toate că se strâng doar la meciuri pentru a merge apoi la o bere, ca mod de abordare a partidei, jucătorii din Stăncuţa au fost peste fotbaliştii oaspeţi. Daniel Dumitru şi Vasile Moisescu s-au distrat cu apărarea echipei Stars şi în primul sfert de oră au ratat trei situaţii uriaşe de gol. În minutul 23 Moisescu a rămas singur cu portarul Tudor, l-a driblat, însă acesta l-a faultat iar centralul Ionuţ Rădulescu l-a trimis la cabine pe Tudor, pentru fault în calitate de ultim apărător, iar gazdelor le-a acordat lovitură de la 11 metri, pe care Moisescu a transformat-o impecabil. La zece minute de la reluare Dumitru a marcat un gol spectaculos şi Stanriz părea scăpată în câştigătoare. Însă, după doar două minute fundaşul gazdelor Oancea, a fost eliminat pentru un fault în calitate de ultim apărător, iar Iordache a transformat penalty-ul acordat oaspeţilor şi partida se relansa. Numai că rezerva, Victor Zaharia a marcat un eurogol şi Stanriz, care a mai avut un jucător eliminat în finalul partidei, pe Vasile Cristea, s-a calificat en fanfare în semifinalele competiţiei. Partida a fost condusă impecabil de Ionuţ Rădulescu, Sabin Codârlă şi Sabin Mărgărit.
Tot miecurea trecută Pandurii Tudor Vladimirescu a câştigat cu 13-0 disputa pe teren propriu cu Viitorul II Ianca, iar Victoria Traian a trecut cu 9-0 de Victoria Cazasu. Pe stadionul "Ştefan Vrăbioru", Viitorul Ianca s-a impus în prelungiri, cu 3-1, în partida cu Old Boys Însurăţei.