Sportul a suferit cea mai severă înfrângere din Liga a III-a

• formaţia din Chiscani a pierdut cu 8-0 la Modelu, după ce, la pauză, a fost condusă cu 1-0 • în minutul 37, autosanitara a plecat de la stadion, iar echipa vizitatoare a menţionat acest lucru în raportul de arbitraj

Formaţia din Chiscani a sperat, în mod justificat până în minutul 60 că poate obţine un rezultat bun la Înainte Modelu. Din acel moment însă s-a produs un scurt circuit în angrenajul echipei, iar formaţia gazdă a realizat scorul etapei a 5-a. Însă din minutul 37 şi până în minutul 47 din repriza a doua autosanitara care asigura asistenţa la acest meci a fost plecată de la stadion cu un jucător accidentat al echipei gazdă. La finalul partidei oficialii echipei Sportul Chiscani au menţionat acest lucru în raportul de arbitraj. “Conform articolului 54 alineatul 8 din ROAF pentru disputarea unui meci de fotbal echipa organizatoare trebuie să asigure două autosanitare sau o autosanitară şi o altă maşină pe care să fie inscripţionată o cruce rosie pe fond alb, numerele lor de înmatriculare trebuiesc trecute în raportul de arbitraj şi trebuie să fie prezente la teren pe toată durata partidei. Autosanitara de la Modelu a părăsit baza sportivă cu opt miute înainte de finalul primei reprize şi a vent la stadion la începutul părţii secunde, motiv pentru care am făcut deja o sesizare la FRF”, a declarant Georgel Pascu, preşedintele clubului Sportul Chiscani.

Sportul a început foarte bine jocul şi în minutul 7 putea deschide scorul prin Techiu. Lansat în adâncime de Vlad, Techiu a rămas singur cu portatul gazdelor dar a amânat momentul şutului şi i-a permis acestuia să devieze mingea în corner. Sportul a rămas în ofensivă şi până în minutul 15 a mai ameninţat de două ori periculos poarta apărată de Scorici prin Techiu şi Vlad. Pe fondul dominării oaspeţilor Înainte Modelu a beneficiat în minutul 25 de o lovitură liberă, fundaşii centrali ai echipei Sportul s-au plasat greşit şI Stoica a deschis scorul. Până la pauză jocul a fost echilibrat, cu o uşoară tentă de dominare a formaţiei vizitatoare. La reluare, la prima acţiune Înainte Modelu şi-a dublat avantajul după reuşita lui Avram. A urmat o perioadă bună a formaţiei vizitatoare. Mirescu (min. 49) a scăpat singur spre poarta adversă însă a călcat peminge şi le-a permis fundaşilor centrali ai gazdelor să înlăture pericolul şi în loc de 2-1 a fost 3-0 pentru că Înainte Modelu a marcat pe contraatac prin Clătinici (min. 54). Două minute mai târziu Costache a trimis mingea în plasa laterală iar la următoarea acţiune ofensivă a oaspeţilor singur cu portarul, Moroianu a şutat pe lângă ţintă. Techiu şi Bălan şi-au mai trecut numele pe lista ratărilor. Din minutul 60 pe teren a rămas o singură echipă, Înainte Modelu care a mai înscris de cinci ori. Ionuţ Vasile a realizat “dubla”, Avram a mai înscris de două ori iar în minutele de prelungire Dobre a transformat un penalty, iar Sportul Chiscani a suferit cea mai severă înfrângere de la promovarea în Liga a III-a.

Sportul Chiscani: Constandache – Gaşpar (min. 46: Boga), Milea, Pârlog, Bordei – Bălan, Moroianu (min. 57: Mirescu), Costache (min. 69: Lazăr) – L. Boariu, Techiu (min. 64: Ndigwe), Vlad.