Sportul Snagov s-a impus la scor de neprezentare la Brăila

• meciul s-a disputat în condiţii de stadion “comunal”, pentru că la acest nivel arată gazonul de pe cel mai mare stadion din municipiu • Florentin Petre s-a agitat tot timpul pe marginea terenului, dar a debutat cu stângul, ca antrenor principal, al Daciei Unirea

Dacia Unirea a suferit al doilea eşec consecutiv la scor, 0-3, de data aceasta pe teren propriu, mai precis pe “Stadionul Comunal” din Brăila - pentru că aşa cum arată în prezent baza sportivă, nici la acest statut nu se ridică - în faţa liderului la zi, Sportul Snagov. Iar când pierzi cu 7-0 sau 3-0 devii penibil să spui că ai pierdut pe mâna arbitrajului. Să nu uităm ce a declarat şi apoi de ce a plecat Gheorghe Barbu: la acest moment formţia brăileană are jucători de Liga a III-a şi juniori, iar în aceste condiţii nu te poţi lupta cu şanse reale ca să supravieţuieşti în acest eşalon. Unii cu un optimism pueril visează la promovare, sau au declarat că Florentin Petre a schimbat în trei zile mentalitatea jucătorilor. Total greşit pentru că în acest moment valoarea lotului echipei brăilene este departe de cea a acestui eşalon fotbalistic.

Faţă de prestaţiile anterioare, Dacia Unirea a început mai bine partida, a şutat prin Liviu Gheorghe în minutul 1, dar portarul Iacob a reţinut mingea în doi timpi. În minutul 5, Raul Avram, de departe cel mai bun jucător al gazdelor, a ieşit la 25 de metri ca să degajeze mingea urmărită de Huiban. Sportul putea deschide scorul în minutul 16, dar după centrarea lui Oanea, Huiban a trimis mingea, razant cu transversala porţii brăilene.

Un contraatac rapid al formaţiei vizitatore a dus la deschiderea scorului: Hlistei a primit mingea în careul gazdelor şi a fost trântit de Maxin, iar centralul Florin Dan a arătat punctulcu var. Elek a şutat la rădăcina barei şi, cu toate că Avram a anticipat unde se va duce mingea, nu a putut evita golul. Putea fi 2-0 pentru oaspeţi în minutul 33, dar Avram a pus un picior salvator la şutul lui Hlistei şi mingea s-a dus în corner.

Dacia Unirea a controlat primul sfert de oră al părţii secunde, fără însă a periclita poarta lui Iacob. Prima ocazie clară a părţii secunde a aparţinut tot oaspeţilor: s-a derulat în minutul 74 şi nu s-a marcat deoarece Moroianu l-a blocat pe Hlistei. Avram (min. 79) a avut din nou o intervenţie bună la Hlistei, însă un minut mai târziu portarul brăilean a fost învins de şutul plasat al lui Stelu Costache şi Sportul Snagov conducea cu 2-0. În minutul 92, Bărbulescu a înscris, cu latul, ca la antrenament, şi Sportul Snagov s-a impus la scor de neprezentare la Brăila.

Dacia Unirea: Avram – Maxin, Moroianu, Hamza, Hâmpea – Lu  Yuefeng (min. 85: Mucuţă), A. Pleşa – L. Gheorghe (min. 58: M. Calu), Ciucureanu, Vitan – Bebey (min. 69: S. Crăciun).

Sportul: Iacob – Vlădoiu, Lică, Ilie, Oanea – Gâţ (min. 62: Costache), Bărbulescu, Tazouti (min. 59: L. Ion), Hlistei – Huiban, Elek (min. 82: Stanciu).