Sportul Chiscani vs Viitorul Ianca, meci spectaculos la care a asistat și Iulian Timofei, prefectul județului Brăila

* Viitorul Ianca a condus cu 1-0 la pauză * Sportul Chiscani s-a impus în final cu 5-4 * sunt primele puncte făcute de Sportul în acest sezon competițional

Sportul Chiscani a bifat prima victorie din acest campionat al Ligii a III-a, 5-4, în fața uneia dintre cele mai bune echipe din Seria a II-a, Viitorul Ianca. Un meci spectaculos, cu răsturnări de scor, cu nouă goluri și cu multe alternări de ocazii de o parte și de alta.

Viitorul a fost letală la fazele fixe, Sportul Chiscani a marcat două eurogoluri în acest joc și a obținut primele puncte din acest sezon competițional.

Viitorul a început meciul în forță și, după o ratare a lui Alin Radu din 4 metri, a deschis scorul dintr-o fază fixă, în minutul 8. Ciucureanu a centrat din corner iar Gabriel Preda a făcut inutilă intervenția lui Olaru, iar echipa din Ianca conducea cu 1-0.

Sportul a irosit o primă mare ocazie de a egala în minutul 13, prin Stroe care a șutat peste poartă, din colțul careului de 6 metri. Ciucureanu a avut șansa de a dubla avantajul echipei gazdă în minutul 31, însă mingea șutată de el a fost deviată în corner de Olaru.

Stroe a mai ratat o șansă de a marca în minutul 42, Andrei Crăciun l-a luat la țintă pe Olaru la ultima fază, astfel că prima repriză s-a încheiat cu un avantaj minim al echipei gazdă, 1-0.

În repriza a doua s-a jucat pe contre, ca între doi boxeri cu garda jos, care au fost interesați doar de faza ofensivă. Sportul Chiscani a egalat în minutul 47, prin Iacob, care a trimis mingea, cu capul, la colțul lung, după o centrare a lui Stroe. Gazdele au repus mingea de la centrul terenului, însă aceasta a fost recuperată de Chiriac, a urmat o centrare pentru Mohoriță, care a intrat în careul echipei Viitorul și a trimis mingea în plasă, printre picioarle lui Sandu și era 2-1 pentru Sportul.

Marius Coman (min. 54) și Ciucureanu (min. 57) au irosit pe rând șansa egalării și cum ocaziile se răzbună, în minutul 62, Dănăilă a marcat cu largul concurs al lui Stănciulescu și Sandu iar echipea din Chiscani conducea cu 3-1. Viitorul nu a renunțat la luptă și în minutul 64 a redus din diferență după o fază fixă. Ciucureanu a centrat din lovitură liberă iar Marius Coman a trimis mingea în plasa porții lui Olaru. După alte șapte minute, echipa gazdă a egalat, 3-3, grație golului înscris de Alin Radu, după o centrare din corner a lui Costin Ciucureanu.

Marius Coman (min. 74) a trimis mingea în bară și, în loc de 4-3 pentru Viitorul Ianca, a fost 4-3 pentru Sportul Chiscani după eurogolul semnat de Silviu Moise. Echipa pregătită de Daniel Pleșa putea închide meciul în minutul 78, dar Mohoriță în loc să-i paseze lui Chiriac, aflat într-o poziție excelentă, a preferat un șut la poartă și faza s-a încheiat fără gol. Andrei Crăciun (min. 80) l-a luat la țintă pe Olaru, însă două minute mai târziu, Băluță nu a mai ratat iar scorul a redevenit egal, 4-4.

Cu două minute înaintea încheierii timpului regulamentar de joc, Sportul a revenit în avantaj, grație unui alt eurogol, semnat de data aceasta de Laurențiu Iancu, după o centrare perfectă din corner a lui Fillipo Tarozzi. Iar Sportul Chiscani a preluat din nou conducerea, 5-4. Preda putea aduce egalarea, dar a șutat de la 12 metri telefonat, Olaru și-a încununat evoluția foarte bună cu o nouă intervenție salvatoare și Sportul și-a trecut în cont primele puncte din acest sezon competițional.

La acest meci spectaculos a asistat și prefectul județului Brăila, Iulian Timofei.

Viitorul Ianca: Sandu (min. 75: Mihai) - Coteț, Popa, Preda, Stănciulescu - Băluță, Dima, A. Crăciun -  Ciucureanu. M. Coman, A. Radu.

Sportul Chiscani: Olaru – Iancu, Scarlat, Sima, Dănăilă (min. 84: G. Ioniță) - Mohoriță, Iacob, Potor, Tarozzi - Izvoranu (min. 39: Chiriac), Stroe (min. 72: Moise).